Kilka pomysłów na ciekawe wycieczki w Tatry dla początkujących

Kilka pomysłów na ciekawe wycieczki w Tatry dla początkujących

Moda na turystykę górską ogarnęła w ostatnim czasie niemalże całą Polskę. Zanim jednak wybierzemy się na Rysy, czy Orlą Perć, warto nabrać doświadczenia w prostym i mniej eksponowanym terenie. Chciałbyś, drogi czytelniku, rozpocząć swoją przygodę z Tatrami, ale nie do końca wiesz, które szlaki są bezpieczne? W niniejszym artykule przedstawiamy kilka ciekawych propozycji dla początkujących.

Tatry Zachodnie

Patrząc na ukształtowanie terenu polskiej części Tatr możemy zauważyć wyraźną różnicę w ukształtowaniu terenu pomiędzy Tatrami Wysokimi, a Tatrami Zachodnimi. Tatry Zachodnie to zdecydowanie bezpieczniejsza i łagodniejsza opcja – szczyty i granie są tutaj rozległe, a podejścia niespecjalnie strome. Jest to wręcz idealne otoczenie dla początkujących tatromaniaków.

Swoją przygodę z Tatrami Zachodnimi rozpoczynamy od dwóch słynnych dolin. Pierwszą z nich jest malownicza Dolina Kościeliska. Szlak prowadzi na rozległą Halę Ornak, z której można udać się na grzbiet Ornaku, mijając po drodze Przełęcz Iwanicką. Podejście jest dość łagodne, a z samego Ornaku już niedaleko na Starorobociański Wierch – szczyt, który wznosi się na wysokość 2 176 m n.p.m.. Stąd można podziwiać zarówno Tatry Zachodnie, jak i majestatyczne i ostre szczyty Tatr Wysokich.

Dolina Kościeliska jest także idealnym punktem wypadowym na Czerwone Wierchy. Jest to masyw górski, na który składają się Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kopa Kondracka. Każdy z tych szczytów to tzw. dwutysięcznik, czyli szczyt, którego wysokość przekracza 2 000 m n.p.m.. Najlepszą porą na wycieczkę w ten rejon jest jesień – zbocza Czerwonych Wierchów porastają wtedy pomarańczowo-czerwoną sit skuciną. To właśnie zabarwienie tej rośliny dało nazwę całemu masywowi.

Drugą znaną doliną jest Dolina Chochołowska – miejsce popularne głównie ze względu na kwitnące wiosną krokusy. Jest to również idealna baza wypadowa na Wołowiec, skąd można podziwiać ostre grzbiety znajdujących się nieopodal Rohaczy. Szczyt w tradycyjny sposób zdobywa się idąc przez dwa znane przedwierzchołki – Grześ i Rakoń.

Tatry Wysokie

Wycieczka na szczyty Tatr Wysokich wymaga już odpowiedniej kondycji i doświadczenia – szlaki są tutaj strome, a wierzchołki najczęściej dosyć wąskie i skaliste. Niemniej jednak i tutaj początkujący turysta znajdzie coś dla siebie. Z Palenicy Białczańskiej możemy udać się nad Morskie Oko, skąd niedaleko do Czarnego Stawu pod Rysami. Palenica Białczańska to również punkt startowy wycieczek w inne popularne miejsce w Tatrach Wysokich – malowniczą Dolinę Pięciu Stawów.

Wycieczka w góry to idealny sposób na zagospodarowanie weekendu. Różnorodność polskiej części Tatr sprawia, że początkujący wspinacze mają w czym wybierać. Przed wycieczką należy jednak pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach – odpowiednim ubiorze, prowiancie, analizie wcześniej wybranego szlaku, a przede wszystkim, o rozwadze.