Jak oszczędzać w codziennym życiu

Jak oszczędzać w codziennym życiu

Ile razy zdarzyło Ci się nie odłożyć nic z zarobionych pieniędzy? Jak to jest, że zarabiasz i wszystko wydajesz na konsumpcję? Dlaczego inni mają pieniądze, a ja nie? Spróbuj zaoszczędzić na upragniony cel dzięki niżej wymienionym wskazówkom!

Pozbądź się nieużywanych rzeczy

W każdym domu znajduje się szuflada, bądź szafa, w której gromadzone są rzeczy nieużywane od pokoleń. Może to być stara szkatułka, sweter czy mebel. Zdobądź się na odwagę i pozbądź się przedmiotów, których nie używasz, a które być może przydadzą się innym. Nie wyrzucaj starych ubrań, jest wiele portali, na których możesz ogłosić daną rzecz, sprzedać ją i zarobić. Warunkiem oczywistym podczas sprzedaży są dobre zdjęcia oraz pełen opis danego produktu.

Wyznacz cel

Oszczędzanie przychodzi zdecydowanie łatwiej, gdy mamy jasno określony cel. Może jest to samochód lub nowa pralka? Nie rezygnuj z marzeń. Codziennie wizualizuj sobie swoje marzenie, a nie będziesz ulegał pokusie kupna innych rzeczy.

Zorganizuj skarbonkę

Pamiętasz jak byłeś dzieckiem i zbierałeś drobne do skarbonki by kupić sobie wymarzoną zabawkę? Możesz tak robić również teraz. Postanów sobie, że do skarbonki będą wrzucane wszystkie pięciozłotówki z portfela. Zobaczysz, że po upływie kilku miesięcy uzbiera się całkiem pokaźna suma. W niektórych bankach jest możliwość wydzielenia ,,skarbonki” do której będą przelewane pieniądze z konta głównego.

Nie marnuj jedzenia

Korzystaj z tego co masz pod ręką w lodówce. Jeżeli zostały Ci ziemniaki z obiadu – nie wyrzucaj ich – zrób kluchy śląskie dodając mąkę i jajko, a potem zamróź i korzystaj kiedy chcesz. Kupuj wyłącznie warzywa i owoce sezonowe, które charakteryzują się niską ceną. Zrezygnuj z kawy kupowanej codziennie w kawiarni – wykorzystaj swój termos i ciesz się kawą przez cały dzień.

Kupuj używane rzeczy

Nowy samochód traci dużo na wartości, kiedy wyjeżdża z salonu. Nie musisz kupować nowego auta, często można znaleźć prawdziwe perełki w komisach bądź ogłoszeniach prywatnych. Sprawdź okoliczne lumpeksy – często można spotkać w nich markowe ciuchy za grosze, czasem nawet z metką, które wyglądają jak nowe. Nie kupuj książek w księgarniach – zapisz się do lokalnej biblioteki.

Szukaj okazji

Jeździsz w dalekie trasy samochodem? Zabierz ludzi, którzy dołożą się do paliwa. Załóż karty w sklepach, w których często kupujesz – dzięki czemu nie ominą Cię promocje i rabaty. Nie kupuj obiadów w stołówkach – zabierz swój gotowy obiad z domu w pojemniku. Nie dość, że jest zdrowszy to z pewnością smaczniejszy!