n w    w w w w
large small default

baner
Jesteś tutaj:   Strona Główna Cel
Cel PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Sornat   
poniedziałek, 15 stycznia 2007 20:18

Celem naszej wyprawy jest eksploracja pasma gór Zerawszańskich i wejście na niezdobyty do tej pory Pik Samarkand (5085 m n.p.m).

Pik Samarkand mapa
mapa terenów działania

Jest to rejon, w którym nie dość, że nie była prowadzona prawie żadna działalność wspinaczkowa, czy też eksploracyjna, to również w większości nienazwany. Wiele szczytów w okolicy to tylko wysokości i współrzędne satelitarne, a najwyższy - Pik Samarkand 5085 m, nie był nigdy zdobyty przez Polaków i nie ma nigdzie żadnej informacji, żeby zdobył go ktokolwiek inny. Jest to teren dziki, teren w którym nie jest prowadzona żadna działalność wspinaczkowa ani turystyczna. Miejsce to planujemy odwiedzić na przełomie lipca i sierpnia 2011 roku.

Efektem rekonesansu z 2008 roku jest dokładne opracowanie logistyki wyjazdu. Posiadamy dokładne informacje o możliwości dotarcia do doliny Zerawszanu i dalej do doliny Volgond. Podczas Pamir-Zerawszan Expedition 2008 dotarliśmy pod sam Pik Samarkand i znaleźliśmy potencjalną, najłatwiejszą drogę do zdobycia tego szczytu. Nawiązaliśmy także przyjacielskie stosunki z tubylczą ludnością, co zaowocowało możliwością organizacji karawany transportowej w górę doliny. Relacje z Pamir-Zerawszan Expedition dostępne są tutaj.

Pik Samarkand, Volgond, Zerawszan, Pamir, Tadżykistan
Dolina Volgond.
Pik Samarkand, Volgond, Zerawszan, Pamir, Tadżykistan
Pik Samarkand, 5085 m n.p.m widziany od strony doliny Volgond
Pik Samarkand, Volgond, Zerawszan, Pamir, Tadżykistan
Środkowa część drogi, którą zamierzamy wejść na Pik Samarkand (droga wschodnia).
Poprawiony: środa, 30 listopada 2011 10:22
 

Strony uczestników wyprawy

 Strona domowa Sierściuchów  Portal Górski JKW.PL