Konsolidacja w banku

Konsolidacja w banku

Wiele osób spłaca naraz nie jeden kredyt lub pożyczkę ale kilka, a nawet kilkanaście. Po pewnym czasie może stać się to zbyt obciążające, zarówno dla portfela, jak i dla nerwów. W końcu przy tylu miesięcznych płatnościach o różnych kwotach łatwo o pomyłkę, a opóźnienie w spłacie nawet jednego ze zobowiązań może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Czasem wydawać by się mogło, że jest to sytuacja bez wyjścia. Dobrym rozwiązaniem, chociaż nie dla każdego, może być kredyt konsolidacyjny.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt udzielany na spłatę innych zadłużeń. Kredytobiorca nie otrzymuje po jego zaciągnięciu gotówki, a bank sam zajmuje się uregulowaniem wszystkich zobowiązań. Konsolidować można nie tylko tradycyjne kredyty, ale też chociażby pożyczki czy karty kredytowe. Dla wielu może on być atrakcyjną opcją, ponieważ pozwala na zredukowanie kilku bądź kilkunastu rat w jedną, zazwyczaj niższą. Wiąże się to jednak z tym, że dłuższy jest okres spłaty kredytu. Nie da się jednak zaprzeczyć, że niższa miesięczna rata będzie natychmiastową ulgą dla portfela. Banki nie są jednak skłonne udzielać kredytów konsolidacyjnych każdemu. Zawsze będzie się to wiązało z dokładną weryfikacją zdolności kredytowej, a więc dochodów i wydatków kredytobiorcy, a także jego historii kredytowej. Jeśli w przeszłości występował problem ze spłacaniem rat w terminie, jest duża możliwość, że bank odmówi przyznania kredytu.

Na co uważać przy zaciąganiu takiego kredytu?

Przede wszystkim warto najpierw zapoznać się z ofertami tak dużej ilości banków, jak jest to tylko możliwe. Dzięki temu możemy mieć pewność, że na pewno wybierzemy najlepszą dostępną ofertę. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy ją zawsze dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy jej zapisy są zgodne z wszelkimi wcześniejszymi ustaleniami. Decydując się na tego typu kredyt trzeba zwracać uwagę na następujące czynniki: wysokość oprocentowania, ilość i wysokość miesięcznych rat, a także wszelkie opłaty dodatkowe i prowizje. Możliwe, że bank będzie oczekiwał zakupu ubezpieczenia kredytu i bez tego nie będzie skłonny go udzielić. Kredyt taki nie zawsze musi być jednak opłacalny. Jeśli rata miesięczna jest tylko niewiele niższa niż suma dotychczasowych zobowiązań, a kredyt zawarty jest na długi czas, możliwe, że ostateczna kwota do zapłaty będzie równa, a nawet wyższa niż poprzednio.

Konsolidacja w banku może być dla wielu rozwiązaniem ich problemów finansowych. Ważne jest jednak, aby uważać, co się podpisuje i czy na pewno jest to dla nas korzystne.