Na co można przeznaczyć środki z pożyczek płynnościowych?

Na co można przeznaczyć środki z pożyczek płynnościowych?

Trudna sytuacja gospodarcza, która panuje w Polsce (i na całym świecie) od kilkunastu miesięcy, doprowadziła do tego, że wiele firm wpadło w poważne tarapaty finansowe. W tym sporo firm, które wcześniej funkcjonowały bardzo dobrze i były na najlepszej drodze do sukcesu. Taki stan rzeczy nie mógł pozostać bez odpowiedzi odpowiednich instytucji. Unia Europejska, w celu ochrony gospodarki Polski i całej wspólnoty, zaczęła finansować dla przedsiębiorców z naszego kraju tak zwane pożyczki płynnościowe.

Już ich nazwa poniekąd wskazuje, do jakich celów powinny służyć, ale nie dla każdego może to być od razu jasne. W związku z tym przygotowaliśmy ten materiał, aby szczegółowo wyjaśnić, na co można przeznaczyć środki z pożyczek płynnościowych i w jakich przypadkach można z tego typu zobowiązań skorzystać. Zapraszamy!

Na jakie cele można przeznaczyć pożyczki płynnościowe?

Ciężko wskazać zamknięty katalog celów, na które można przeznaczyć pożyczki płynnościowe, ponieważ wiele zależy tutaj od branży i profilu działalności. Ogółem mówiąc, są to zobowiązania udzielane na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością. W każdej firmie wydatki te mogą wyglądać nieco inaczej, chociaż oczywiście można wyróżnić kilka takich, które powtarzają się najczęściej.

Chodzi tutaj na przykład o podatki i składki (do US i ZUS-u), a także wynagrodzenia pracowników. Sklep fizyczny czy też internetowy będzie musiał zakupić towar, zaś firma o charakterze produkcyjnym – pół-produkty i surowce wszelkiej maści. Ponadto kluczowym wydatkiem dla wielu przedsiębiorstw są faktury od kontrahentów, na przykład na obsługę marketingową czy transportową.

Jak widać, dostępnych opcji jest bardzo wiele. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę maksymalną kwotę pożyczki płynnościowej. Może ona wynosić od kilkuset tysięcy złotych do kilku milionów, w zależności od obrotów przedsiębiorstwa. Nawet, jeśli firma ma wysokie i liczne koszty operacyjne, taka kwota pożyczki powinna pozwolić normalnie prowadzić działalność przynajmniej jeszcze przez jakiś czas. Warto się więc nią zainteresować.

W jakich przypadkach można (i warto) skorzystać z pożyczek płynnościowych?

Niskooprocentowane pożyczki płynnościowe z UE są dostępne dla firm, które spełniają określone wymagania. Przede wszystkim, mogą na nie liczyć przedsiębiorstwa, które przed wybuchem pandemii nie znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej, a taka sytuacja pojawiła się dopiero później, właśnie z powodu pandemii. Dodatkowo, na firmie chcącej pozyskać ten typ finansowania nie może ciążyć obowiązek zwrotu pomocy publicznej. Nie może ona również być wykluczona z dostępu do środków publicznych.

Nie ma konkretnych wymagań, jeśli chodzi o rozmiar firmy czy typ spółki. Wymagane jest jedynie, aby firma nie posiadała opóźnień w BIK-u lub KRD, z wyjątkiem opóźnień, które pojawiły się po wybuchu pandemii i były nią spowodowane. Jak widać, warunki nie są bardzo restrykcyjne i jest wiele firm, które byłoby w stanie je spełnić. Jeśli nie mamy pewności, czy w naszym przypadku pożyczka płynnościowa będzie dostępna, najlepiej skonsultować się ze specjalistą w zakresie tego typu produktów finansowych.