Co zrobić, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom fizycznym?

Co zrobić, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom fizycznym?

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków do wypełniania swoich obowiązków służbowych. Niektóre zawody, z racji na swoją naturę, są mało niebezpieczne (jak chociażby zwykła praca biurowa), inne zaś wiążą się ze sporą ilością zagrożeń, których nie da się całkowicie uniknąć.

Przede wszystkim mowa tutaj o zawodach związanych z pracą fizyczną. Co należy zrobić, żeby zapewnić bezpieczeństwo tego typu pracownikom? Kluczowe wskazówki w tym zakresie przygotowaliśmy dla Was poniżej. Zapraszamy!

Co zrobić, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom fizycznym?

Pracownicy fizyczni należą do grupy najbardziej narażonej na wypadki w czasie pracy. Nawet, jeśli zachowują oni niezbędną ostrożność, są doświadczeni i korzystają ze sprawnego, wysokiej jakości sprzętu, pewnych sytuacji po prostu nie da się przewidzieć. Na przykład na budowie, zawsze może się zdarzyć, że coś spadnie na pracownika lub obsunie mu się ręka i coś ją zmiażdży. Jeśli więc chcemy zadbać o jego bezpieczeństwo, musimy koniecznie dostarczyć mu wysokiej jakości odzież roboczą i regularnie ją wymieniać, szczególnie, jeśli ulegnie ona uszkodzeniu czy zniszczeniu.

Dobrze wyposażony sklep BHP powinien posiadać w swojej ofercie wszystko, czego moglibyśmy potrzebować, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom, począwszy od butów, przez rękawice, po spodnie, kurtki i kaski. W każdej kategorii znajdziemy dziesiątki produktów, różniących się spełnianymi normami, właściwościami czy materiałem, z którego zostały stworzone.

Na niektórych stanowiskach wystarczy bowiem lekka ochrona, inne zaś wiążą się z większym zagrożeniem i wymagają wyższej klasy produktów. Co więcej spawacz będzie wymagał innego rodzaju ochrony niż telemonter czy zwykły budowlaniec – przykładowo, może on potrzebować specjalnych rękawic dla spawaczy i ubrań odpornych na wysokie temperatury oraz ogień.

Pamiętaj o właściwym przeszkoleniu pracowników i ich nadzorze

Wysokiej jakości odzież robocza może okazać się niesamowicie przydatna w sytuacjach zagrożenia. Niekiedy jest ona w stanie ocalić zdrowie, a nawet życie pracownika. Nie należy jednak zapominać o tym, że również bardzo ważne jest przeszkolenie pracowników. Szczególnie pod kątem często popełnianych błędów, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje i skończyć się tragicznie.

Druga istotna kwestia dotyczy nadzoru. Nie należy traktować go po łebkach, ponieważ skuteczny nadzór pracowników umożliwia szybką reakcję, kiedy zostaną dostrzeżone niewłaściwe czy niebezpieczne zachowania lub warunki, co z kolei może pomóc uniknąć nieszczęśliwych wypadków.