Czy praca zdalna w księgowości jest możliwa?

Czy praca zdalna w księgowości jest możliwa?

Praca w księgowości to dobre rozwiązanie dla osób skrupulatnych i poukładanych, niemających problemów z porządkowaniem spraw i dotrzymywaniem terminów. Jednocześnie jest to zajęcie bardzo opłacalne – zarobki w księgowości już obecnie są wysokie, a w najbliższych latach będą dynamicznie rosnąć, w związku z zapotrzebowaniem firm na fachową obsługę finansową. Wielu pracowników ceni sobie możliwość pracy z domu – czy w przypadku księgowości takie rozwiązanie wchodzi w grę? Czy pracodawcy umożliwiają home office dla księgowych i jak w tej sytuacji wygląda kwestia dostępu do dokumentów?

Charakterystyka pracy w finansach

Osoba wybierająca karierę w finansach musi liczyć się z dużą odpowiedzialnością, z jaką będzie mieć do czynienia na co dzień. Zawody związane z rachunkowością i księgowością są jednak bardzo dobrze płatne i wiążą się z wysokim statusem społecznym, dlatego też decyduje się na nie wielu ambitnych absolwentów szkół średnich i wyższych. Dużą popularnością cieszą się również studia podyplomowe, szkoły pomaturalne i kursy doszkalające, umożliwiające przekwalifikowanie i realizację w finansach. Niezależnie od tego, czy dopiero się uczysz czy też na rynku pracy jesteś już od dawna, ciekawych ofert w księgowości szukaj na GoWork.pl.

Na co musisz się przygotować, pracując w finansach? Przede wszystkim liczy się dotrzymywanie terminów i dobra organizacja własnej pracy. W księgowości istnieją okresy w roku i w miesiącu, gdy pracy jest zdecydowanie więcej, jak i takie, gdy można nieco odetchnąć – pozostawianie wszystkich spraw na gorące dni i tygodnie nie wchodzi jednak w grę.

W zależności od konkretnego stanowiska zakres obowiązków osoby pracującej w finansach jest bardzo różny. Księgowa odpowiada za księgi rachunkowe firmy, doradca finansowy szuka najefektywniejszych dla przedsiębiorstwa rozwiązań, analityk finansowy trzyma rękę na pulsie wydarzeń krajowych i zagranicznych mających wpływ na branżę i całą gospodarkę, doradca inwestycyjny podpowiada w kwestii lokowania kapitału.

Home office – dlaczego coraz więcej osób pracuje z domu?

Pracownicy cenią sobie możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu – do tego stopnia, że traktują ją jako benefit ważniejszy od opieki zdrowotnej czy darmowych obiadów w stołówce firmowej. Home office wiąże się z licznymi udogodnieniami: nie traci się czasu na dojazdy do i z biura, nie trzeba też posiadać rozbudowanej garderoby spełniającej wytyczne dress code. Wielu pracowników próbuje również godzić w ten sposób karierę z obowiązkami domowymi.

Warto pamiętać, że praca zdalna nie jest dla każdego – aby ją wykonywać, trzeba mieć zdolności organizacyjne i umiejętność zachowania work-life ballance. Duże znaczenie ma także specyfika branży – nie wszystkie obowiązki da się wykonywać z domu.

Czy księgowa może pracować zdalnie?

W księgowości praca zdalna jest możliwa, przy czym wymaga zastosowania kilku rozwiązań tak po stronie pracownika, jak i przedsiębiorstwa. Przede wszystkim księgowy powinien mieć dostęp do programów specjalistycznych, na których pracuje na co dzień. Najlepszym wyjściem jest w tej sytuacji służbowy laptop i przenośny router lub szyfrowane połączenie – należy pamiętać, że wiele z przetwarzanych danych ma charakter poufny i może paść celem ataków phishingowych.

Księgowość wiąże się jednak również z koniecznością posiłkowania się licznymi dokumentami w wersji papierowej. Zwłaszcza jeśli chodzi o dane historyczne, trudno jest przenosić je wszystkie na nośniki cyfrowe. Z tego względu wiele biur rachunkowych czy działów finansowych firm, preferuje pracę hybrydową – część tygodnia pracownik spędza w biurze, część na home office.