Dlaczego dieta 1200 kalorii jest szkodliwa?

Dlaczego dieta 1200 kalorii jest szkodliwa?

Każda kobieta chce cieszyć się piękną sylwetką i dobrze czuć się w swojej skórze. Dla jednych idealne ciało, to pełne kształty, a dla innych – widoczne mięśnie na brzuchu. Zdecydowana większość z nas chce zrzucić kilka kilogramów, by w końcu bez uczucia wstydu pokazać się na plaży lub na basenie. Niestety mimo coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego podejścia do diety, bardzo dużo kobiet decyduje się na głodówki. Zależy nam na jak najszybszych efektach, dlatego sięgamy po drastyczne rozwiązania. Jednak utracone w taki sposób kilogramy, często wracają do nas jak bumerang w wyniku efektu jo-jo. Jakie są inne konsekwencje niskokalorycznej diety?

Dieta 1200 kalorii, to jedna z najpopularniejszych metod odchudzania stosowanych przez kobiety. I chociaż dostarczamy naszemu organizmowi pożywienia i energii, to nadal należy traktować tę dietę jako głodówkę. Na początku wszystko wydaje się proste. Zmniejszamy porcje posiłków, przetworzone produkty zamieniamy na warzywa i owoce, dbamy o nawodnienie i nie dokucza nam głód. Jednak im dalej w las, tym więcej drzew. Po pewnym czasie odczuwamy znaczące osłabienie, pojawiają się zawroty głowy i ciągłe uczucie głodu. Ale czasem, nawet takie objawy nie są w stanie nas powstrzymać w walce o wymarzoną sylwetkę. Kontynuujemy głodówkę, wyniszczając nas organizm. W końcu na myśl o czekoladzie trzęsą nam się ręce, a pizza śni się po nocach. To moment, kiedy już tylko krok dzieli nas od zaburzeń odżywiania. Wygłodzony organizm zaczyna domagać się jedzenia, wywołując kompulsywne objadanie. Właśnie w taki sposób dieta 1200 kalorii zamienia się w dietę 4000 kalorii, bo nawet tyle jesteśmy w stanie zjeść podczas niekontrolowanego napadu głodu. Oczywiście wyrzuty sumienia i niezrozumienie sytuacji sprawiają, że przez kolejne dni unikamy jedzenia, po czym historia się powtarza i znajdujemy się w błędnym kole. Takie metody odchudzania, chociaż z pozoru niegroźne, to naprawdę prosta droga, by nabawić się zaburzeń odżywania, zachorować na bulimię lub anoreksję.

Zdrowa, zbilansowana dieta powinna opierać się na delikatnym deficycie kalorycznym, posiłkach bogatych w mikro i makroelementy i odpowiednim nawodnieniu. Zwiększenie aktywności fizycznej na pewno znacznie ułatwi nam osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Dieta 1200 kalorii, to nie jest i nigdy nie będzie odpowiedni sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Jeżeli chcemy schudnąć i na stałe cieszyć się efektem naszych działań, musimy podejść do tego zagadnienia z głową i uzbroić się w cierpliwość.