Jak słońce wpływa na trądzik?

Jak słońce wpływa na trądzik?

Lato w pełni i chociaż pogoda nas nie rozpieszcza przypuszczam, że wiele osób zastanawia się nad tym czy warto opalać się po to, aby pozbyć się trądziku. O szkodliwym wpływie słońca na skórę na pewno niejeden raz już słyszeliście, ja pozwolę sobie w tej chwili na przedstawienie pokrótce zalet i pozytywnego wpływu światła słonecznego, bo i takowe istnieją i są niezmiernie istotne z punktu widzenia naszego życia i zdrowia (gdyby nie słońce życie w takiej formie w jakiej je znamy nie byłoby w stanie zaistnieć). Przy okazji zwracam uwagę na fakt, iż negatywny wpływ światła słonecznego można dość skutecznie zneutralizować i zminimalizować korzystając z kąpieli słonecznych z umiarem i rozsądnie oraz stosując podstawowe zabezpieczenia (odpowiednie ubrania i kosmetyki z wysokimi filtrami, sprawdź: rodzaje filtrów w kremach).

Pozytywny wpływ słońca

To pod wpływem słońca nasz organizm syntetyzuje witaminę D. Gdyby słońca zabrakło moglibyśmy mieć sporo problemów zdrowotnych. Nie bez powodu zresztą w miejscach pracy, w których nie ma dostępu do naturalnego oświetlenia zaleca się stosowanie świateł jak najbardziej imitujących światło słoneczne.
Pod wpływem słońca, dawkowanego z umiarem poprawie ulega nasz nastrój, a to dlatego, że organizm wydziela wtedy nieco więcej hormonów poprawiających samopoczucie. Słońce jest też jednym z podstawowych regulatorów naszej gospodarki hormonalnej (jest jednym z naturalnych boosterów testosteronu, a i żeńskie hormony płciowe również lepiej pracują pod jego wpływem). Słońce jest naturalnym katalizatorem wielu procesów, dzięki niemu chce się nam żyć i żyjemy aktywniej i efektywniej, ale jedynie wtedy, gdy korzystamy z niego z umiarem.

Nadmiar szkodzi

Szczególnie szkodliwe jest promieniowanie ultrafioletowe, które wskutek przerzedzenia się warstwy ozonowej oddziałuje na nas znacznie intensywniej niż na naszych przodków. Ultrafiolet jest światłem biobójczym, co to oznacza? Niszczy życie, może więc zniszczyć i ludzki organizm. To przed ultrafioletem zabezpieczają nas filtry, które (warto o tym wiedzieć) trzeba stosować nawet wtedy, gdy stale chodzimy w ubraniach – ultrafiolet przenika przez tkaniny bez większych problemów.
Długie i nazbyt częste przebywanie na słońcu szkodzi i może zakończyć się trwałym uszkodzeniem skóry, przy czym uszkodzenia w trakcie całego naszego życia kumulują się i z czasem mogą się uwidocznić w postaci bardzo poważnych chorób (w tym nowotworowych). Filtry i w tym przypadku są jednym z podstawowych zabezpieczeń.
Jeśli chodzi o trądzik, cóż … wpływ ultrafioletu może okazać się korzystny a to z tego względu, że zabije bakterie, jednak korzyści te są niwelowane przez potencjalne straty – opalanie cery trądzikowej może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dodam, że oprócz poparzeń, etc. opalanie cery trądzikowej grozi powstaniem i utrwaleniem przebarwień, które powstają łatwo, ale żeby je usunąć trzeba się sporo namęczyć.