Jak wybrać odpowiednie rękawice robocze? Najważniejsze kwestie

Jak wybrać odpowiednie rękawice robocze? Najważniejsze kwestie

Odpowiednio dopasowane rękawice robocze to podstawa ubioru ochronnego podczas wykonywania wielu prac. Bez nich dłonie pracowników mogłyby być narażone na substancje chemiczne, obtarcia, skaleczenia, a nawet zmiażdżenie. Z tego względu nie powinno bagatelizować się tego elementu ubioru i warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór odpowiednich rękawic. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru rękawic roboczych, aby uniknąć obtarć, ograniczenia ruchów dłoni czy też nadpotliwości.

Rozmiar rękawic roboczych

Jedną z ważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru rękawic, jest ich rozmiar. Zbyt małe lub zbyt duże rękawice robocze mogą utrudniać pracę, a nawet być niebezpieczne i zwiększać ryzyko wypadku podczas pracy. Obecnie w sklepach mamy bardzo szeroki wybór rękawic do pracy – zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Znając rozmiar swojej dłoni, bez problemu będziemy wiedzieć jakie rękawice wybrać. Co jednak w momencie, gdy to będzie nasz pierwszy zakup? W takiej sytuacji pozostaje przymierzenie w sklepie kilku różnych rozmiarów i wybór najlepszego. Jeśli rękawice chcesz zamówić przez internet, to możesz pomóc sobie tabelą rozmiarów i wykonaniem pomiaru dłoni.

Noszenie zbyt dużych rękawic zmniejsza precyzję oraz osłabia chwyt, co jest bardzo istotne w pracy, w której praca rąk odgrywa ogromną rolę. Co więcej, za duże rękawice mogą zsuwać się dłoni lub zostać wciągnięte przez maszynę przemysłową. Z kolei za małe rękawice mogą zaburzać prawidłowe krążenie, powodować przetarcia, obrzęki oraz dyskomfort podczas pracy.

Materiał

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru rękawic, jest materiał, z którego są one wykonane. Najpopularniejsze są rękawice robocze wykonane z nylonu, poliestru i skóry. W zależności od tego, jaki rodzaj pracy wykonujesz, musisz dopasować materiał, który usprawni Twoją pracę, a jednocześnie będzie chronił dłonie. Rękawice skórzane najczęściej stosuje się w spawalnictwie, przemyśle ciężkim oraz podczas precyzyjnych prac montażowych.

Jeśli potrzebujesz jedynie ochrony przed wodą i chemikaliami to w zupełności wystarczą rękawice z nitrylu lub lateksu. Nie są one zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne i służą jedynie do tego, aby ochronić dłonie przed zabrudzeniem. Materiał ma także wpływ na elastyczność oraz przewiewność rękawic. Materiał wzbogacony o spandex, lycre czy stretch będzie bardziej elastyczny i lepiej dopasuje się do dłoni. Rękawice robocze często stykają się ze skórą przez kilka godzin dziennie, dlatego materiał powinien być bezpieczny i przyjemny dla skóry.