O czym pamiętać, wybierając fototapetę?

O czym pamiętać, wybierając fototapetę?

Popularność fototapet w Polsce w ostatnich latach nie wzięła się znikąd. Łatwość i szybkość montażu, duży wybór wzorów, unikalny efekt – to tylko kilka kluczowych zalet, które sprawiają, że warto się nimi zainteresować. Wspomniany duży wybór wzorów i typów fototapet kreuje jednak pewną trudność. Otóż trudno może być zdecydować się na odpowiednią opcję.

Zresztą wzór i typ to nie jedyne kwestie, które trzeba mieć na uwadze składając zamówienie. Istotna jest też chociażby ilość arkuszy i ich wymiary. Wszystkie te kwestie dokładnie omówimy poniżej, tak, aby proces zamawiania idealnej fototapety stał się szybszy i prostszy!

O czym pamiętać przy wyborze fototapety?

Fototapety sprzedawane są w gotowych arkuszach o różnych wymiarach – popularną opcją jest 250×250 centymetrów. Oczywiście, jeden arkusz to z reguły za mało – może być potrzebne zakupienie kilku i docięcie ich do odpowiednich wymiarów. Nie jest to wbrew pozorom trudne zadanie, natomiast zanim złożymy zamówienie, powinniśmy dokładnie wymierzyć ściany, na których ma zostać umieszczona fototapeta.

Dzięki temu będziemy w stanie precyzyjnie oszacować, ile arkuszy potrzebujemy. Zdecydowanie nie powinno się robić tego „na oko”. Lepiej nie narażać się na sytuację, w której zabraknie fototapety lub niepotrzebnie kupimy większą ich ilość niż potrzebowaliśmy.

Kolejny krok to dobranie właściwego materiału. Wśród tańszych opcji można wymienić fototapety laminowane i flizelinowe, nieco droższe są lateksowe, zaś do najdroższych zaliczają się winylowe oraz fototapety MagicStick. Jednak dobierając materiał powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko budżet, ale też chociażby właściwości ściany (jaką farbą jest pokryta, czy występują na niej duże nierówności, które trzeba zniwelować i tym podobne).

Wzór też jest bardzo ważny

Dobranie ilości i typu arkuszy fototapety to podstawa, od której należy zawsze zaczynać. Kiedy sprawy techniczne będziemy mieli już za sobą, przyjdzie czas na wybór wzoru. Tutaj powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim własny gust, ale też typ pomieszczenia (niektóre wzory nadadzą się do sypialni, ale do biura już niekoniecznie i vice versa) i to, jak jest ono obecnie urządzone.

Przykładowo dla osób, które uwielbiają azjatyckie klimaty i chcą wkomponować je do swojej sypialni strzałem w dziesiątkę mogą okazać się fototapety z bambusem. Będą dobrze wyglądały zarówno w poważniejszych wnętrzach, jak i takich urządzonych „na luzie”. Występują w różnorodnych wariantach kolorystycznych, od zieleni, przez beże, po brązy i czernie.