Podlasie i okolice

Podlasie i okolice

Mity o Podlasiu

Współcześnie – szczególnie wśród młodzieży – Podlasie kojarzy się z zacofaniem i staje się ofiarą żartów i kpin. Ulega też stereotypom związanym z brakiem atrakcyjnych miejsc turystycznych oraz niekorzystną aurą związaną z niską temperaturą. Ta okolica jest jednak bardzo atrakcyjna i warto zwrócić na nią uwagę podczas planowania podróży. Zapewnia atrakcje zarówno dla fanów muzyki, pięknych krajobrazów i osoby zainteresowane architekturą miejską.

Atrakcyjne lokalizacje

zawiera w sobie ciekawe i nietypowe miejsca w największych miastach województwa:

Białystok

Białystok jest miastem pełnym kontrastów architektonicznych. W centrum miasta znaleźć można zarówno nowoczesne budownictwo, ale także budynki budowane pół wieku temu, a nawet 120 lat temu. Do najstarszych budynków należą charakterystyczne drewniane domy Białostoczan powstałe przed wojną. Znajdują się one w okolicach ulic Mohylowskiej i Kochanowskiego. Uwagę przyciąga także Pałac Branickich, który powstał w XVII w. Budynki powstałe po wojnie są typowe dla architektury socrealizmu. Przykładem może być gmach Uniwersytetu w Białymstoku przy Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Przez mieszkańców nazywany jest „białym domem” przez swój charakterystyczny wygląd. Dawniej był on siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku.

Suwałki i okolice

Suwałki są znacznie spokojniejsze niż Białystok. W okolicach położony jest Wigierski Park Narodowy oraz Suwalski Park Krajobrazowy. Te miejsca pozwalają odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku. W tej okolicy znaleźć można kilka jezior, rzek umożliwiających skorzystanie ze spływów kajakowych. Co lato organizowany jest także Suwałki Blues Festival, na który zjeżdżają się fani tego rodzaju muzyki z całej Europy. W związku z tym miasto zapewnia wysoce rozwiniętą infrastrukturę noclegową. Stare zabudowania Suwałk charakterystyczne są dla architektury klasycystycznej.

Augustów

Augustów leży w pobliżu aż siedmiu jezior: Necko, Rospuda Augustowska, Studzieniczne, Białe, Sajenko, Sajenek i Sajno. Przez miasto przepływa także Kanał Augustowski. W pobliżu znajduje się także Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w Studzienicznej. Jest to miejsce, które odwiedził Jan Paweł II w takcie swojej podróży po Polsce. Jest stosownie upamiętnione dzięki pomnikowi znajdującemu się przy brzegu jeziora. Dociera tutaj także statek Żeglugi Augustowskiej oferującej turystom rejsy po okolicy. Na statkach można kupić pamiątki, zjeść przekąski oraz napić się kawy. Jest to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.