Stosowanie antyperspirantów do ciała

Stosowanie antyperspirantów do ciała

Sposób działania tradycyjnego antyperspirantu jest stosunkowo prosty. Wystarczy nałożyć na skórę niewielką jego ilość. Następnie dochodzi do polimeryzacji zawartych w antyperspirancie związkach glinu (często również, zamiast glinu występować może cyrkon). Reakcja ta jest możliwe głównie dzięki zawartemu w skórze pH. Na skórze tworzy się żel, który skutecznie uszczelnia ujścia gruczołów potowych. Działanie antyperspirantów nie jest działaniem długotrwałym jednak jest zdecydowanie bardziej skuteczne niż stosowanie zwykłych dezodorantów. Zatem antyperspiranty usuwają bezpośrednią przyczynę nadmiernej potliwości, a nie tylko maskują nieprzyjemny zapach.

Stosując antyperspiranty regularnie możemy zauważyć, że wokół mieszków włosowych wytwarza się stan zapalny, niewielkie rogowacenia jak również swędzenie. Jednak objawy te nie są groźne i z czasem ustępują.

Zastosowanie

Antyperspiranty, niezależenie od tego w jakiej formie i konsystencji stosuje się na umytą, suchą i nieuszkodzoną skórę. Tylko wówczas będą naprawdę skuteczne. Nie trzeba wspominać, że antyperspiranty należy stosować wyłącznie pod pachami ponieważ tylko tam ich działanie jest skuteczne. Na chwilę obecną dostępne są następujące warianty antyperspirantów: kulki (zbierają się na niej bakterie), spray (zawierają alkohol) lub sztyft. Najlepszym rozwiązaniem jest sztyft niezawierający alkoholu i związków glinu.
Niektóre antyperspiranty są tak silne, że powinno stosować się je wyłącznie na noc, a rano trzeba je usunąć ze skóry. Po kilkudniowej kuracji zauważymy, że pocimy się zdecydowanie mniej i nie mamy z tym większego problemu. Tego rodzaju antyperspiranty zwykle można kupić w aptekach, bez recepty.

Wady

Zdecydowanym minusem antyperspirantów, zwłaszcza tych w sztyfcie jest brudzenie ubrań. Kiedy zakładamy ciemne kolory bluzek czy koszul decydując się na sztyft musimy mieć świadomość tego, że mogą one zabrudzić nasze ubrania i pozostawić na nich jasne kreski. Dlatego też należy dokładnie sprawdzić czy założone przez nas rzeczy pozostają czyste. Mówiąc o wadach, warto tutaj zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną rzecz. Do niedawna uważano, że antyperspiranty mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Jednak nie zostało to naukowo udowodnione dlatego też na chwilę obecną uznaje się, że antyperspiranty nie mają wpływu na rozwój choroby. Tym bardziej, że zawarte w antyperspirantach substancje uznawane za szkodliwe nie przedostają się do organizmu, a szkodzić jedynie w formie wziewnej.