W 2024 postanowiłeś czytać więcej książek? Zobacz, jakie musisz kupić!

W 2024 postanowiłeś czytać więcej książek? Zobacz, jakie musisz kupić!

Noworoczne postanowienia bywają różne. Jedni chcą znaleźć drugą połówkę, inni zrzucić nadprogramowe kilogramy, a jeszcze inni – wygospodarować więcej czasu na czytanie książek. Jeśli zaliczasz się do tej ostatniej grupy i zastanawiasz się, po jakie tytuły warto sięgnąć, koniecznie przeczytaj ten wpis i dowiedz się!

Jakie książki warto przeczytać w 2024 roku?

Zastanawiasz się, jakie tytuły powinieneś przeczytać w 2024? W dużej mierze zależy to od tego, jakie lubisz gatunki. Duży wybór oferuje skup książek, gdzie dostępne są zarówno nowe, jak i używane egzemplarze.

Jeśli uwielbiasz kryminały i thrillery, dobrymi propozycjami mogą być m.in. dzieła Remigiusz Mroza, w tym najnowszy tytuł „Operacja Mir” będący kontynuacją bestsellerowego „Projektu Riese”. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się również „Pomoc domowa” autorstwa Freida McFadden.

Gdy natomiast interesuje Cię Sci-Fi, powinieneś bliżej zapoznać się z takimi tytułami jak np. „Kosiarze. Żniwa śmierci. Tom 1” Shusterman Neal czy „Obcy Morze boleści” Moore James A. Zaś fanom romansów możemy polecić takie tytuły jak m.in. „Venom” Aleksandra Kondraciuk czy „I Wanna Fall. Bright Side” Aleksandra Nil.

Czy Polacy czytają coraz więcej książek?

Książki warto czytać – co do tego nie powinno być żadnych wątpliwości. Są one sposobem na wspieranie pracy mózgu, rozwijanie kreatywności i wyobraźni, zwiększanie wiedzy i zasobu słownictwa czy lepsze relacje z innymi. Udowodniono również, że ludzie, którzy czytają książki, żyją dłużej! Naukowcy z Uniwersytetu Yale są zdania, że czytanie lektur zwiększa zaangażowanie poznawcze, a to poprawia m.in. słownictwo, proces myślenia, koncentrację i wpływa na empatię. I tak oto może wydłużyć życie nawet o 2 lata.

Z badania przeprowadzonego jesienią 2022 roku wynika, że 34% osób powyżej 15. roku życia przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu 12 miesięcy. Co ciekawe, dokładnie taki sam wynik uzyskano rok wcześniej. Co roku jest on taki sam lub bardzo podobny, choć co interesujące w 2020 roku aż 42% respondentów zadeklarowało przeczytanie minimum jednej książki w ciągu roku. Było to chwilowe zwiększenie liczby Polaków czytających książki, choć najpewniej było to spowodowane pandemią i pojawieniem się wielu obostrzeń, przejściem na pracę zdalną.

Warto jednak wspomnieć, że najmłodsi (12-15 lat) zaczęli częściej niż przed rokiem sięgać po książki. Statystyki pokazały, że aż 72% osób będących w tym przedziale wiekowym przeczytało w 2022 roku co najmniej jedną książkę.