Warstwy izolacji w ciepłym montażu okien

Warstwy izolacji w ciepłym montażu okien

Szczelność stolarki okiennej zależy nie tylko od parametrów technicznych okien. Równie ważny jest prawidłowy montaż. Jeśli zakupimy najwyższej jakości produkty brak prawidłowego montażu sprawi, że nie będą spełniały naszych oczekiwań. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób powinno się zamontować okno, by dobrze nam służyło.
Standardowo stolarkę okienną montuje się używając jednej warstwy izolacji. Nie zapewnia ona jednak trwałej termoizolacji. W ten sposób nawet najlepsze okno, o wysokich parametrach termoizolacyjnych nie spełni wymagań dotyczących prawidłowej szczelności oraz odporności na działanie szkodliwych warunków pogodowych. Dlatego tak ważny jest odpowiedni montaż okna. Watro postawić na warstwową izolację jaką zapewnia ciepły montaż.

Różnic pomiędzy standardowym montażem okien (Okno Classic Kraków) a montażem ciepłym jest kilka. Pierwszą z nich jest czas potrzebny do zamontowania wszystkich okien. Montaż standardowy jest szybszy oraz co za tym idzie tańszy niż montaż ciepły. W standardowym sposobie izolacji okien stosuje się wyłącznie pianę poliuretanową. Jest to jedyne uszczelnienie powstałych szczelin pomiędzy ramą okna a budynkiem. Jak się okazuje jest to niewystarczający sposób i często prowadzi do powstawania mostków termicznych czy do utraty ciepła z budynku. Dodatkowo nic nie zabezpiecza piany przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci. Jeśli na pianę przez dłuższy czas oddziaływać będzie wilgoć straci ona swoje właściwości. Spowoduje to powstawanie mostków termicznych czego skutkiem będą znaczące ubytki ciepła w pomieszczeniu. W konsekwencji odczujemy tą różnicę w kosztach ogrzewania.

W ciepłym montażu stosuje się trzy warstwy izolacji. Stosuje się zatem taśmę paroszczelną, izolator termiczny czyli pianę poliuretanową oraz taśmę paroprzepuszczalną. Każda z warstw pełni inną funkcję. Taśma paroprzepuszczalna stosowana jest na zewnątrz w celu zabezpieczenia przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz budynku do wewnątrz. Chroni również przed wiatrem oraz promieniowaniem słonecznym. Ze względu na właściwości przepuszczania pary taśma ta umożliwia jednocześnie przepuszczanie pary, która gromadzi się w szczelinie. Środkową warstwę izolacji stanowi piana PUR. Jest to izolator termiczny oraz izolator akustyczny. Piana aby prawidłowo izolować musi pozostawać sucha przez cały czas. Jednocześnie piana powinna umożliwiać przepływ pary, która się w niej gromadzi. Wewnętrzną warstwę izolacji stanowi natomiast taśma paroizolacyjna. Blokuje ona przenikanie wilgoci z wnętrza domu do piany.