Wegetarianizm – czy warto przejść na dietę bez mięsa?

Wegetarianizm – czy warto przejść na dietę bez mięsa?

Na czym polega dieta wegetariańska – to wie każdy z nas. Jednak nie wszyscy jesteśmy zwolennikami tego typu żywienia. Niektórzy są w tej kwestii konserwatystami i uważają tego typu diety za fanaberie. Ale dla innych to osoby o takich poglądach są niedouczone i zacofane. Jakby nie było, każdy ma prawo do własnych poglądów na temat diety wegetariańskiej.

Gorzej jest jednak, gdy te poglądy zderzają się wśród bliskich osób, na przykład rodziny. Niektórzy rodzice nie są zadowoleni, gdy ich rodzice oświadczają im, że od tej pory będą spożywać wyłącznie dania wegetariańskie. Martwią się o zdrowie swoich pociech, nie mają też ochoty gotować dodatkowych posiłków specjalnie dla jednego z domowników. Próbują krzyczeć i zabraniać decyzji o diecie wegetariańskiej. Jednak czy to dobre podejście? Czy rozsądne? Może jednak warto przynajmniej posłuchać argumentów osoby będącej zwolennikiem wprowadzenia diety wegetariańskiej zanim ostatecznie się do niej ustosunkujemy?

Dlaczego warto?

Faktycznie mięso zawiera wiele składników odżywczych, które są niezbędne do zdrowego życia i prawidłowego rozwoju każdego człowieka, zwłaszcza młodego. Jednak osoby spożywające wyłącznie dania wegetariańskie rekompensują sobie te braki za pomocą innych wartościowych produktów. Uważają oni, że prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska niczym nie ustępuje tej zawierającej mięso. Jak jest w rzeczywistości? Zdania na temat wartości dań wegetariańskich są podzielone. Z pewnością nie jest łatwo dociec prawdy. W tym celu warto może przeanalizować kilka przepisów wegetariańskich pod kątem używanych w nich produktów i ilości składników odżywczych, jakie te zawierają. Warto też posłuchać opinii specjalistów – dietetyków. Jeśli mamy dużo wątpliwości, dobrze będzie udać się nawet na osobistą konsultację w sprawie diety wegetariańskiej. Wymagajmy też od naszej latorośli samodzielności. Skoro sama podjęła decyzję o przejściu na dietę wegetariańską, niech się z niej w dorosły sposób wywiąże – przygotowując dla siebie dania na podstawie przepisów wegetariańskich.