Jeśli posiadasz kredyt lub pożyczkę, z pewnością wiesz, jak ważne jest pilnowanie terminu spłaty raty. Nawet, jeśli korzystasz z opcji autospłaty, prawdopodobnie i tak sprawdzasz, czy rzeczywiście rata została pobrana. Co w sytuacji, gdy masz więcej kredytów, w dodatku w różnych bankach? W takim wypadku możesz skorzystać z pożyczki konsolidacyjnej. Znajdziesz ją w ofercie większości banków.
Pożyczka konsolidacyjna – co to takiego?
Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka taka konsoliduje, czyli łączy wszystkie raty w jedną. Jest to tzw. pożyczka celowa – czyli na konkretny cel, w tym przypadku na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Gdy zawierasz umowę o pożyczkę konsolidacyjną, bank przelewa środki bezpośrednio na konta Twoich kredytobiorców, ty zaś odtąd płacisz tylko jedną ratę w banku, który udzielił konsolidacji.
Jak skorzystać z pożyczki konsolidacyjnej?
Każdy bank, który ma w ofercie tę formę pożyczki, ma na swojej stronie internetowej informację, w jaki sposób z niej skorzystać. Oprócz standardowych sposobów, takich jak wizyta w oddziale banku lub rozmowa przez infolinię, w większości przypadków możesz złożyć taki wniosek bankowość internetową lub aplikację mobilną. Zazwyczaj do przyznania pożyczki wystarczy dokument tożsamości oraz dokumenty potwierdzające spłacanie dotychczasowych kredytów. Możesz również skorzystać z pożyczki konsolidacyjnej w banku ,w którym nie masz żadnego z kredytów.
Dodatkowe pieniądze na ekstra wydatki
Większość banków w ofercie pożyczki konsolidacyjnej proponuje dodatkowe korzyści, takie jak brak prowizji czy obniżone oprocentowanie. Bardzo częstą propozycją jest możliwość przyznania dodatkowych środków na dowolny cel. Możesz zatem w jednej racie spłacać i dotychczasowe zobowiązania, i nowy kredyt. Jest to zysk dla banku, który sprzedaje dodatkową pożyczkę, ale również dla Ciebie, ponieważ otrzymujesz gotówkę na wakacje czy inne wydatki. Decyzja należy do Ciebie.
Czy konsolidacja finansuje tylko kredyty bankowe?
Pożyczka konsolidacyjna może sfinansować nie tylko kredyty, ale również:
- karty kredytowe;
- limity odnawialne w rachunkach;
- pożyczki w tzw. parabankach.
Pożyczka konsolidacyjna – czy warto?
Analizując ofertę różnych banków, zwróć uwagę na:
- wysokość raty – powinna być niższa niż suma dotychczasowych rat;
- okres spłaty – im dłuższy, tym niższa rata, możliwe jednak że zależy Ci na szybszej spłacie;
- RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – całkowity koszt kredytu.
Z pewnością jest to rozwiązanie, które znacznie ułatwi Ci życie. Oprócz obniżenia comiesięcznych wydatków, będziesz spokojniejszy o swoje zobowiązania – nie będziesz już musiał co miesiąc pilnować spłaty wszystkich kredytów, ani sprawdzać, czy aby na pewno autospłata została pobrana. W niektórych przypadkach możesz też otrzymać dodatkową gotówkę. Warto zatem zapoznać się z ofertami banków i podjąć decyzję.