Pożyczka konsolidacyjna – co to jest?

Pożyczka konsolidacyjna – co to jest?

Banki oferują swoim klientom różne produkty finansowe. Oferta z roku na rok się powiększa. Jedną z dostępnych możliwości, jest konsolidacja. Czym tak naprawdę jest pożyczka konsolidacyjna? Co należy na ten temat wiedzieć? Oto kilka szczegółowych informacji.

Dużą ilość rat do spłacenia

Pożyczka konsolidacyjna to możliwość zamiany kilku rat w jedną. Wiele osób ma do czynienia z tym, że spłaca np. jedną ratę za mieszkanie, drugą za sprzęt AGD, trzecią za samochód, czwartą i kolejną jeszcze za co innego. Pół biedy, jeżeli ktoś ma pieniądze i jest w stanie poradzić sobie z takim obciążeniem finansowym. Gorzej jest z zapamiętaniem wszystkich terminów, do kiedy takie raty faktycznie trzeba spłacić.

W tym właśnie pomaga pożyczka konsolidacyjna, która pomaga scalić wszystkie raty w jedno. Kredytobiorca pozostaje z jedną ratą do spłacenia i jednym terminem, który będzie można bardzo łatwo zapamiętać. Jest to opcja, która jest bardzo wygodna i coraz chętniej wykorzystywana przez ogromną część społeczeństwa.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Zasada działania jest bardzo prosta. Klient musi udać się do banku z dokumentami, jakie odnoszą się do wszystkich aktualnie posiadanych rat. Pracownik bankowy przeanalizuje je i zaproponuje najdogodniejsze rozwiązanie. Jeżeli klient zgodzi się na oferowaną propozycję, zostanie podpisana nowa umowa. Na jej mocy poprzednie kredyty zostaną spłacone, a zostanie otwarty nowy, który wyróżnia się jedną ratą, jaka najprawdopodobniej będzie mniejsza.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Wiele osób mówi o tym, że kredyt konsolidacyjny doprowadza do wydłużenia okresu spłaty rat kredytu. To fakt. Jednak wiele osób docenia to rozwiązanie właśnie za to, że mają do czynienia z mniejszą ratą, która nie jest dla nich tak dużym obciążeniem finansowym. Wiele osób obawia się właśnie tego, że raty są dla nich za duże. Jedna rata konsolidacyjna, pomimo dłuższego okresu spłaty, nie jest odczuwalna tak mocno. To dlatego wiele osób wykorzystuje takie rozwiązanie, jakie może przewyższyć sumę rat, jakie spłaca się do tej pory. O tym jednak decyduje bank, po ocenie zdolności kredytowej klienta.

Co o kredycie konsolidacyjnym wiedzieć należy?

Kredyt konsolidacyjny ma minimalny okres trwania, który wynosi sześć miesięcy. Maksymalny okres trwania to dziesięć lat. Chociaż, wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie placówką bankową ma się do czynienia. W kredycie konsolidacyjnym można ująć następujące produkty bankowe: pożyczkę hipoteczną, zadłużenie na karcie bankowej, pożyczkę gotówkową, kredyt konsumencki na zakup towarów i usług, kredyt samochodowy, kredyt mieszkaniowy, inną pożyczkę konsolidacyjną oraz wiele innych zobowiązań finansowych.