7 sposobów, jak uczyć się efektywnie.

7 sposobów, jak uczyć się efektywnie.

Uczymy się całe życie. Nauka nie kończy się wraz z opuszczeniem szkolnych murów. Często musimy rozszerzać swoje kompetencje np. do pracy. Potrzebujemy się nauczyć nowego języka obcego, by awansować. Jakich metod nauki używać, aby była ona efektywna i nie była drogą przez mękę? Oto 7 zasad, które warto wykorzystać w procesie nauki.

1. Przygotuj swoje miejsce pracy i pozbądź się wszystkiego, co Cię rozprasza.
Nie od dziś wiadomo, że aby, się skupić najlepiej pracować w czystym i sprzątniętym miejscu pracy. Jeśli pracujemy przy biurku, dobrze jest, jeśli dokumenty czy notatki są poukładane i nie rozsypują się nam przy każdym ruchu. Bardzo ważne też jest przygotowanie wszelkich niezbędnych akcesoriów, kartek, ołówków, znaczników, żeby już w czasie nauki nie wstawać i nie szukać, a tym samym się nie rozpraszać. No i najistotniejsze, tam, gdzie się uczysz, powinna być cisza, a więc dobrą praktyką jest schowanie telefonu, pilota czy innych „rozpraszaczy”, bo często to właśnie te przedmioty są największymi złodziejami uwagi.

2. Nie wszystko naraz, czyli „porcjuj” materiał.
Nauka sama w sobie stanowi duży wysiłek dla umysłu, a jeśli dodatkowo nałożymy na siebie zbyt dużo materiału, mózg zacznie działać wolniej, stanie się mniej wydajny i zacznie przyswajać zdecydowanie mniej informacji. Dlatego ważne jest, stopniowe przyswajanie wiedzy co ściśle wiąże się z następnym punktem.

3. Nie odkładaj nauki na „ostatnią chwilę”
Jak we wczesnej wspomnianym punkcie materiał należy dzielić na partie do przyswojenia. Nie będziemy w stanie tego zrobić, jeśli zostawimy wszystko na ostatnią chwilę. Jeśli będziemy, uczyć się dzień przed np. ważnym egzaminem nie zostanie nam też czas na powtórki i utrwalanie materiału. I tym sposobem skutecznie zablokujemy w mózgu przyswajanie wiedzy, ponieważ stres związany z wiedzą o tym ile materiału nam jeszcze zostało, spowoduje, że żadne nowe informacje nie będą „wchodzić nam do głowy”. Pamiętajmy, że systematyczność jest kluczem do efektywnej nauki.

4. Przepisuj, rób własnoręczne notatki, przyklejaj.
Notowanie, przepisywanie, podkreślanie to nie strata czasu! Karteczki samoprzylepne z informacjami, których musimy się nauczyć przyklejone w miejscach na, które wciąż patrzymy, są świetnym sposobem na mimowolne zapamiętywanie informacji. Natomiast jeśli coś sami napiszemy, oznaczymy według naszych preferencji, później w chwili, kiedy tę informację będziemy musieli sobie przypomnieć, będzie nam łatwiej, gdy będziemy pamiętać, że zapisaliśmy ją na żółtej kartce, zakreślając na zielono.

5. Powtarzaj, na głos to, czego się uczysz.
Wydaję Ci się, że powtarzanie materiału na głos jest głupie? Otóż nie, jeśli mówimy, coś na głos to przyspieszamy przyswajanie potrzebnej nam wiedzy. Artykułowanie informacji powoduje uruchomienie mózgu, a co za tym idzie, pobudza procesy odpowiedzialne za zapamiętywanie. Jeśli nie chcesz, mówić do siebie poproś, kogoś o „przepytanie”.

6. Nie lekceważ najprostszych tematów.
Czasem wydaję nam się, że jeśli jakiś temat jest, dla nas łatwy wystarczy raz przeczytać jego zagadnienia. Niestety często w praktyce okazuje się, że właśnie te najłatwiejsze zagadnienia wypadają nam w chwili stresu i napięcia z głowy. Zatem nawet jeśli coś wydaję, się nam łatwe nie lekceważmy tego i powtórzmy te informacje kilka razy.

7. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.
Jeśli zagadnienia, które przyswajasz, wiążą się z jakimiś zadaniami praktycznymi, to słuszną metodą jest rozwiązywanie ich jak najwięcej. Jeśli uczysz się do matury, rozwiązuj jak najwięcej arkuszy maturalnych. Jeśli uczysz się do egzaminu na prawo jazdy, rozwiązuj testy. Nie ma za dużej liczby wykonanych zadań. Dopiero takie praktyczne testy naprawdę weryfikują, co już umiemy, a które obszary należy jeszcze poprawić.