Choroba Hashimoto – czym jest i jak ją rozpoznać?

Choroba Hashimoto – czym jest i jak ją rozpoznać?

Czym jest choroba Hashimoto?

Hashimoto to przewlekłe schorzenie autoimmunologiczne polegające na zapaleniu gruczołu tarczycy – ta produkuje zbyt dużo przeciwciał, które działają na gruczoł w sposób destrukcyjny i uniemożliwiają utrzymanie prawidłowej ilości hormonów w organizmie.

Ustalenie przyczyn choroby Hashimoto jest niemal niemożliwe, natomiast istnieją potwierdzone czynniki wzmagające ryzyko zachorowania – wśród nich znajdują się między innymi uwarunkowania genetyczne, choroby psychiczne a także nadmierny i długotrwały stres.

Rozpoznanie i diagnoza

Zidentyfikowanie choroby na podstawie najpopularniejszych objawów również bywa bardzo kłopotliwe, albowiem ich specyfika często związana jest z tymczasowymi stanami, z którymi nasz organizm próbuje walczyć w zależności od tego, w jakim stanie jest nasze psychiczne i fizyczne zdrowie.  Zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci, zwiększenie masy ciała, problemy ze skórą i włosami czy nawet stany depresyjne to jedynie kilka ze znaków, które mogą, ale nie muszą wskazywać, że nasza tarczyca funkcjonuje nieprawidłowo. Hashimoto to schorzenie podstępne, często rozwija się przez długi czas i nie daje wyraźnych sygnałów, objawia się najczęściej rozdrażnieniem i drobnymi problemami, które utożsamiamy z przemęczeniem, stresem czy gorszym okresem w życiu. Trzeba jednak pamiętać, że nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak śpiączka czy choroby serca.

Kluczowym w diagnozie badaniem jest oznaczenie stężenia TSH we krwi, a także badań hormonalnych. W dalszej kolejności lekarz zleca USG tarczycy oraz oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy (aTPO i aTG).  Natomiast zdiagnozowaną chorobę Hashimoto leczy się za pomocą farmakologicznego uzupełniania brakujących hormonów i wyrównania ich poziomu, nie istnieje bowiem żaden sposób by całkowicie zniwelować proces jakim jest autoimmunologiczna destrukcja tarczycy. Dawka leku ustalana jest indywidualnie, zazwyczaj zaleca się przyjmowanie tabletek regularnie, o tej samej porze, kilkadziesiąt minut przed przyjęciem pierwszego posiłku. Przyjmowanie hormonu jest kłopotliwe ze względu na konieczność regularnego przeprowadzania badań i nieustannej modyfikacji przyjmowanej dawki.

Leczenie

Całkowite wyleczenie jest choroby Hashimoto nie jest możliwe, natomiast regularne przyjmowanie leków w znacznym stopniu łagodzi przebieg choroby. Warto obserwować swój organizm i przede wszystkim się o niego troszczyć, albowiem konsekwencją zaniedbania zdrowia są nie tylko wszelkiego rodzaju choroby i schorzenia czy zaburzenia psychiczne, ale również stan, w którym nie jesteśmy w stanie ocenić czy gorsze samopoczucie jest wynikiem zmian chorobowych, czy jedynie efektem prowadzonego niezdrowego trybu życia. Kuracja farmakologiczna skutecznie podbuduje nasz organizm i spowoduje, że Hashimoto nie będzie już chorobą tak uciążliwą, czy nawet uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie, natomiast powinna iść w parze razem z zmianą trybu życia i wzmożeniem aktywności fizycznej.