Dieta cukrzycowa. Co można jeść?

Dieta cukrzycowa. Co można jeść?

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób. Chorują na nią nie tylko osoby starsze, ale także młodzież i osoby dorosłe. Przypadłość ta jest często skutkiem złych nawyków żywieniowych związanych z zaburzeniem gospodarki węglowodanów w naszym organizmie.
Jak walczyć z cukrzycą? Należy udać się przede wszystkim do specjalisty diabetologa, który wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne. Jednakże w niektórych przypadkach cukrzycy możemy obejść się bez zażywania leków.
Z podwyższona glukozą możemy poradzić sobie stosując odpowiednio dobrane diety cukrzycowe. Aby jednak ułożyć dobry jadłospis powinniśmy wiedzieć co nam wolno jeść, a jakich produktów spożywczych musimy się bezwzględnie wystrzegać.
Nasze posiłki powinny być jak najbardziej naturalne, a kupowane przez nas produkty świeże, nie przetworzone. Obecność odpowiednio zbilansowanych białek i tłuszczów w diecie zapewni nam kontrolę nad ładunkiem glikemicznych, jaki przyjmujemy w ciągu dnia.
O czym trzeba wiedzieć przygotowując potrawy? Nie smażymy nigdy na głębokim oleju. Nie rozgotowujemy dodatków zbożowych takich jak makarony. Podstawą naszej diety powinny być w przeważającej większości świeże lub gotowane na parze warzywa, które zawierają duże ilości błonnika. Składnik ten pomaga nie tylko przyspieszać pracę jelit, ale zmniejsza również wchłanianie cukrów.
Duże znaczenie ma w przypadku diety cukrzycowej także ilość spożywanych porcji i ilość dziennych posiłków, których to powinno się spożywać. od 3 do 50 dziennie o regularnej porze.
Skuteczna dieta cukrzycowa, która pomoże nam nie tylko w walce z chorobą, ale obniży także masę naszego ciała to dieta niskowęglowodanowa.
Produkty, które musimy wdrożyć do naszych codziennych nawyków żywieniowych to przede wszystkim pieczywo razowe, grube kasze, wszystkie warzywa, które możemy spożywać bez żadnych ograniczeń, w tym rośliny strączkowe, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczów, same tłuszcze musimy wybierać te najbardziej naturalne i wysokiej jakości, takie jak masło czy oliwa z oliwek.
Żywność, która należy ograniczyć lub jeżeli jesteśmy na tyle zdeterminowani, całkowicie wycofać z naszego codziennego jadłospisu. Jakie są to produkty? Przede wszystkim pieczywo białe, pszenne, produkty zawierające skrobię takie jak ziemniaki, bataty czy banany, owoce o wysokim indeksie glikemicznym,w tym przypadku są to winogrona, czerwonego mięsa, a także tłustego nabiału i wysoko przetworzonych tłuszczów, takich jak wszelkiego rodzaju margaryny.
Pamiętając, o powyższych wskazówkach i zasadach możemy samodzielnie ułożyć odpowiednio dobraną dla siebie dietę, jednakże lepiej będzie jeżeli pomoże nam w tym specjalista. W ten sposób na pewno osiągniemy zamierzony cel, jakim jest skuteczna walka z cukrzycą czy też otyłością.