Inwestycja w dziecko – w co warto inwestować?

Inwestycja w dziecko – w co warto inwestować?

Inwestowanie w nasze dzieci zawsze jest opłacalne. Nie koniecznie mówimy tu o pieniądzach, ale o czasie, zabawie i uśmiechach, które wzbogacą życie Twojego dziecka we wszystko co najlepsze. Pieniądze to rzecz materialna, da się je nabyć w taki czy inny sposób. Rzeczy przyziemne jak spacery czy rozmowy – tego nie da się nadrobić i pominąć. Relacje z naszymi dziećmi – im lepsze – tym dziecko szczęśliwsze w przyszłości.

Czas spędzony razem

Tutaj nie gra roli wiek, płeć. Czas, który spędzamy wspólnie tworzy najpiękniejsze wspomnienia. Warto nie zostawiać takich momentów na później – tego nie na się nadrobić. Każda wspólna chwila jest inne. Zanim się obejrzymy nasze dzieci będą dorosłe i tego czasu będzie coraz mniej. Sposobów na wspólne dzielenie chwil jest mnóstwo. Tutaj przyda się wasza kreatywność i indywidualne dostosowanie się do Waszych potrzeb i zainteresowań.

Kolory, kształty i materiał

Te dwie wytyczne są bardzo ważne. Dzieci w większości wybiorą bardzo kolorową rzecz – bo wyda im się atrakcyjniejsza, niż ta szara i blada. Tak skonstruowany jest nasz mózg, który zachowuję się jak sroka – ciągnie do wszystkiego co kolorowe i błyszczące. Ta sama sytuacja jest w przypadku kształtów. Są bardzo ważne w sytuacji gdzie dziecko poznaje świat dotykiem, językiem. Różne wybrzuszenia i materiały – pozwolą mu odróżnić daną rzecz od innej – i wyćwiczyć sobie zmysły. Tutaj warto zwrócić uwagę na sensoryke. Warto poczytać na ten temat i zagłębić się w niego. Pomoże ci to w świetny sposób urozmaicić zabawę z Twoim dzieckiem. A dzięki temu ono wyostrzy sobie i wyćwiczy własne ciało. To bardzo ważne w przypadku noworodków – dziecko samo doskonale sobie poradzi z nauką nowych rzeczy, ale możesz pomóc mu kupując sensoryczne zabawki. Na pewno mu się spodoba.

Interaktywne zabawki

Przeznaczone są najczęściej dla dzieci w wieku 0-2 lata. Wspomagają adekwatne do wieku dziecka odruchy. Gadające misie, świecące światełka i piosenki, które wydobywają się z tychże zabawek – są dla dzieci super pomysłem. Dzieciaki, które zaczynają swoją przygodę z poznawaniem świata, zakochają się w takich rozwiązaniach. Interaktywne zabawki to ogólna nazwa – ich kategorii jest mnóstwo, wystarczy zajrzeć na jakąkolwiek stronę www i dobrać odpowiednie produkty do naszych upodobań.

Misie i przytulanki

Wszystkie dzieci lubią pluszaki. Od tych najmłodszych po starsze dzieci – a nawet dorosłych. Lubimy przytulać się do miękkich materiałów – a z takich wykonywane są misie i inne przytulanki. Starsze dzieci kochają wcielać dane misie w dane role i w ten sposób pobudzają swoją wyobraźnię i tworzą super zabawy na długi czas. tego typu zabawki najczęściej są ratunkiem dla smutasków dziecięcych i płaczy z jakichkolwiek przyczyn. Przytulenie ulubionego misia – to niczym plaster na skaleczenie. Nic innego, czasem nie pomaga.

Nauka poprzez zabawę

Świetny pomysł na naukę dzieci w każdym wieku. Zwykłe nauczanie na dłuższą metę staję się nudne i męczące. Dla tego dzieci szybciej uczą się poprzez zabawę. Piosenki, wierszyki – to idealny sposób aby się czegoś nauczyć. Zwykłe skakanie i wykrzykiwanie słów w danym języku, będzie ciekawsze niż mielenie tej samej rzeczy kolejny raz. Tutaj nie gra roli wiek. Najważniejsza jest kreatywność i sposób. Musisz znaleźć ten, który najbardziej przypasuje Twojemu dziecku. Jak wiemy, każde jest inne i lubi inne rzeczy. Dajmy wykazać się również swoim pociechom. Niech one zaproponują formę zabawy a my dostosujmy do tego daną naukę. Każda, dosłownie każda zabawa – niesie za sobą naukę. Tutaj na prawdę wystarczą tylko chęci jednej i drugiej strony. Nic to nie kosztuje – nie wydamy pieniędzy – chyba, że na akcesoria potrzebne do wykonania założonego planu.

Gry planszowe

Taka kategoria zabawy przeznaczona jest już od 3-ego roku życia. Należy dostosować grę do wieku twojego dziecka. Tutaj pole do popisu jest wielkie. Można na własną rękę zmieniać zasady i z czasem urozmaicać je. Wszystko zależy od tego co potrafi Twój potomek i na jakim etapie zrozumienia gier planszowych jest. Wbrew pozorom dzieciaki szybko uczą się takich rzeczy i ogrywają dorosłych. Wprowadzenie fajnej atmosfery przy grze, śmiech, wygłupy – pozwoli skojarzysz sobie takowe gry, nie tylko z rywalizacją ale również ze świetnie spędzonym czasem z najbliższymi. Atutem takich gier jest to, że jednoczymy przy tym całą rodzinę i świetnie spędzimy wspólnie czas. Nic tak nie zbliża jak rywalizacja i świetna zabawa. gry planszowe, karciane i inne są również świetnym rozwiązaniem na podróże. Takie gry łatwo przewieźć i nie zajmują dużo miejsca.
Takie gry nauczą Twoje dziecko liczenia, strategii, i cierpliwości gdy się przegrywa. Pamiętaj o jednym, zawsze graj uczciwie – nie dawaj wygrywać specjalnie Twojemu dziecku – później trudno będzie mu zrozumieć, dlaczego ciągle nie może wygrywać.

Książki

Taką formę nauki i zabawy możemy wprowadzić dosłownie od narodzin. Czytanie dziecku książek, kiedy są noworodkami (a nawet jak są jeszcze w brzuszku mamy) – jest bardzo potrzebne. Takie dzieci uwielbiają słuchać spokojnego głosu swego rodzica, a książki umożliwiają Ci tak modulować swój głos. Dzięki temu maluszki stają się spokojniejsze i łatwiej im się usypia. Gdy dzieciaki podrastają możemy zakupić książki w twardych oprawach z kartonowymi stronami – tak aby nie zniszczyły się i nie zaszkodziły dziecku – gdy to weźmie ją do buzi. Dziecko obejrzy kolorowe obrazki – to dla niego całkiem fajna zabawa. Następnie książki przydają się do rozpoznawania kolorów, zwierząt, liczb, literek i innych przeróżnych rzeczy. Książka ma tyle zastosowań ile sam jesteś w stanie sobie wymyśleć. Wiadomo, głównym celem książek jest ich czytanie i kojarzone jest tylko z czytaniem do snu. To też jest potrzebne. Choć to dzięki książkom jesteśmy w stanie wyjaśnić dziecku ważne kwestie, gdzie normalnie nie mamy na to pomysłu.

  • nauka czytania;
  • nauka literek, cyferek i kolorów;
  • poznawanie zwierząt i ich odgłosów;
  • czytanie do snu;
  • przepiękne morały i rozwiązywanie ważnych i trudnych kwestii;
  • poznawanie nowych bohaterów i ich przygód – wiąże się z mnóstwem pytań, na które będziesz musiał odpowiedzieć.

Nauka języków

Przygoda z nauką języków zaczyna się już w przedszkolu a nawet żłobku – jeśli dziecko do niego uczęszcza. Jeśli nie, sami możemy wprowadzać choćby poszczególne słówka w formie zabawy – nie wymaga to od nas świetnej znajomości danego języka. Z pomocą przyjdą nam książki i Internet. Dzieci bardzo szybko zapamiętują i chętnie poznają nowe rzeczy. Gdy dziecko jest starsze zdolności językowe są szkolone w szkołach. Warto jednak pomyśleć również nad zajęciami dodatkowymi. Oczywiście, wiąże się to z kosztami i tym czy dziecko jest zainteresowane taką formą spędzenia wolnego czasu. Warto spróbować. Nie zmuszać dziecka – to nie ma sensu. Samo musi wyrazić chęć na takowe rozwiązanie. Dobrze jest wyjaśnić mu jak bardzo potrzebne mu będzie to w przyszłości, porównać sytuację do nas samych – i adekwatnie przekształcić ją tak aby zachęcić dziecko. Nie każdemu uda się władać językiem biegle, ale warto próbować. Nawet najmniejsza znajomość języka sprawi, że może mu się przydać to w przyszłej pracy.

Pasje

Tutaj też w większości będą potrzebne pieniądze. Warto zwrócić uwagę na to co interesuje Twoje dziecko, albo spróbować zaszczepić w nim daną pasję. Często organizowane są darmowe pierwsze lekcje – jeśli dziecko wyrazi chęć, zabierz go tam. Jest szansa, że spodoba mu się i będzie chciał wrócić. Pasje rozwijają poczucie własnej wartości, uczą konsekwencji, punktualności – na zajęcia trzeba chodzić regularnie i nie spóźniać się. Nie neguj pomysłów dziecka na życie, nawet jeśli Tobie nie pasuje pasja, którą chce wykonywać. Pozwól mu iść własną drogą – do ciebie należy również zapłacenie za dane lekcje -niestety nie są to tanie rzeczy. Oczywiście nie wypełniajmy dziecku dnia od rana do wieczora – musi mieć również czas na dzieciństwo i naukę. Zajęcia dodatkowe, są dodatkowe – i nie mogą mieć nic wspólnego z wymuszeniami na dziecku. Warto zachęcać ale nigdy zmuszać – czy też przelewać własnych ambicji na swoje dziecko.

Taniec, szaleństwo, dzieciństwo

Zabawy na podwórku w gronie przyjaciół również są doskonałe dla dziecka. Wspomagają koordynację ruchową i uczą wielu przeróżnych rzeczy. Wspólne spędzanie czasu i umacnianie więzi – jest równie ważne. Pozwól mu na to i nie ograniczaj go. Pilnowanie i troska to jedno – a nadskakiwanie i nadmierna troska – to drugie. Rozgranicz te dwie rzeczy. Dbaj o dziecko ale pozwól mu żyć swoim życiem i popełniać błędy. To dzięki nim wykreuje swoją osobowość i poradzi sobie w przyszłym życiu. Tzw. miękkie kluchy mamusi nie będą mieć łatwo w przyszłości. Życie jest brutalne i zjada nas już na śniadanie. Musimy przygotować na to nasze dzieci, aby nie były zaskoczone gdy dorosną.

Oszczędzaj i odkładaj pieniądze

Nie wszystko załatwisz pieniędzmi. Czasem wystarczą chęci i pomysł aby zająć czymś Twoje dziecko. Nie musza to być super wypasione zabawki, czy gry, które kosztują krocie. Zwykłe zabawki, tańsze – również spełnią swoją funkcję. Czas spędzony z dzieckiem nie zastąpi żadnych pieniędzy. Oczywiście, bez nich nie da się żyć i funkcjonować, ale tu gdzie można je zaoszczędzić – warto to robić.
Jeśli obawiasz się o przyszłość swojego dziecka – wiadomo życie pisze różne scenariusze. Otwórz mu konto i wpłacaj tam daną, ustaloną przez Ciebie kwotę pieniędzy. Przez te x lat, gdzie będzie rosło – kwota sporo wzrośnie. To uspokoi Twoją głowę, a pieniądze odłożone przez lata przeznaczycie na właściwy cel, gdy dziecko będzie starsze. Kolonie, wakacje, studia, wymarzona rzecz czy dodatkowe zajęcia, które sporo kosztują. Lepiej odkładać małe kwoty co miesiąc, niż nagle sporą kwotę na raz.

Takie inwestycje są najrozsądniejsze. Sam zdecydujesz co jest dla Ciebie priorytetem. To Ty zdecydujesz co dla Twego dziecka jest najlepsze. To Twoje pieniądze i dziecko – powyżej są tylko przykładowe sytuacje, które mogą podsunąć Ci pomysł na inwestycję we własne potomstwo. Decyzja należy do Ciebie. Przemyśl sobie jakie są Twoje priorytety – i połącz je z chęciami własnego dziecka.