Sygnały świadczące o zaburzeniach lękowych – jak je rozpoznać?

Sygnały świadczące o zaburzeniach lękowych – jak je rozpoznać?

Codziennie towarzyszy Ci niepokój i uczucie, że za chwilę wydarzy się coś złego? Nie jesteś sam. Zaburzenia lękowe dotykają coraz więcej osób. Jednak o ile uczucie lęku i stresu w różnych momentach życia są jak najbardziej normalnym zjawiskiem, to w sytuacji, gdy zaczynają one przeszkadzać w Twoim codziennym życiu i funkcjonowaniu należy szukać pomocy u specjalisty. Jakie objawy powinny być dla Ciebie sygnałem, że dzieje się coś złego?

Niepokój zaburza Twoje życie

Niemal każdy ma jakieś zmartwienia, które w mniejszym lub większym stopniu wpływa na jego życie. Jednak w sytuacji, gdy Twój niepokój utrudnia Ci podejmowanie najprostszych decyzji życia codziennego, czy to w pracy, jako rodzic czy w związku, jest to znak, że powinieneś udać się do specjalisty. Zwłaszcza jeśli nieustannie towarzyszący lęk przeszkadza Ci w prowadzeniu szczęśliwego, normalnego życia.

Lęk powstrzymuje Cię od robienia rzeczy, które lubisz

Uwielbiasz podróżować i poznawać nowe miejsca? A może Twoją pasją jest sport? Nieważne, że do tej pory z przyjemnością robiłeś rzeczy, które lubisz – od pewnego czasu czujesz potrzebę rezygnacji z nich. Wolisz pozostać w domu, sam na sam ze swoim uczuciem niepokoju.

Boisz się wyrażać swoje zdanie

Boisz się wywołania konfliktu, dlatego nie chcesz wyrażać otwarcie swoich opinii. Nie wspominając już o obronie swojego zdania. Brak pomocy specjalisty może negatywnie wpłynąć na Twoją pracę oraz relacje międzyludzkie.

Nie możesz wykonywać codziennych czynności

Twoje lęki powstrzymują Cię przed wykonywaniem prostych czynności. Może to być oznaką zaburzeń lękowych, które z czasem mogą powodować poważne problemy w codziennym życiu. Dobrym przykładem jest strach przed korzystaniem z windy. Możesz go ignorować, do czasu aż będziesz zmuszony z niej skorzystać, aby na przykład dostać się do pracy. Pokazuje to jak pozornie drobne lęki mogą wskazywać na poważny problem.

Masz ataki paniki

Ataki paniki dają objawy podobne do zawału serca – trudności z oddychaniem, pocenie się, ucisk w klatce piersiowej. Z tego względu często są z nim mylone. Jeśli często odczuwasz takie właśnie objawy, a Twój lekarz potwierdził, że nie mają one nic wspólnego z sercem, powinieneś porozmawiać z terapeutą. Jeśli doświadczasz regularnych ataków paniki, obawiasz się że kolejny może przytrafić się w miejscu publicznym. Dlatego boisz się wychodzić z domu. Z czasem wpadasz w błędne koło, zastanawiając się kiedy przydarzy Ci się kolejny atak, co zaczyna przekształcać się w agorafobię. Ataki paniki można skutecznie leczyć za pomocą terapii behawioralno – poznawczej.