Jak być szczęśliwym ?

Jak być szczęśliwym ?

Wielu ludzi na całym świecie pełnych jest obaw, ograniczeń, lęków, fobii, których podłoże jest bardzo zróżnicowane. Bardzo często podwaliną są niemiłe epizody z dzieciństwa, które odcisnęły swoje piętno na psychice dziecka i teraz zatruwają życie osobie dorosłej. Lecz niekoniecznie do lęków doprowadziły sytuacje rodzinne, choć tak jest najczęściej. Ale mogła doprowadzić do tego także szkoła, grupa rówieśnicza, najbliższe otoczenie. A czasem nawet zachowanie jednej obcej osoby. Nieumiejętność poradzenia sobie z zaistniałym faktem sprawia, że życie psychiczne daje w kość na różne sposoby. Także nasz własny umysł nas ogranicza, o czym najczęściej nie myślimy i wcale nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Jak działa umysł człowieka ?
Gdy umysł nie ogranicza człowieka, to człowiek czuje się dobrze, czuje się wolny i czuje się szczęśliwy. W umyśle człowieka umiejscowione jest szczęście i smutek. Gdy myślimy, że jesteśmy szczęśliwi, to autentycznie jesteśmy szczęśliwi. I odwrotnie, gdy myślimy, że jest nam źle, to rzeczywiście jest nam źle i jesteśmy smutni. Cały świat też jest taki, jakim go widzimy za pomocą swojego umysłu i oczywiście oczu. Otaczający nas ludzie też są takimi, jakimi myślimy i sądzimy, że są.
Umysł człowieka stanowi wielką zagadkę. I choć nauka poszła daleko, to jednak nie do końca odkryte są pokłady ludzkiego mózgu. I pewnie mimo jeszcze bardziej zaawansowanych badań i technologii w przyszłości naukowcy nigdy do końca nie zdołają zbadać i poznać ludzkiego umysłu.

Co jest dobre dla umysłu ludzkiego ?
Umysł swój trzeba rozwijać na różne możliwe sposoby.
– O umysł swój trzeba dbać nawet fizycznie. Dotleniając go i karmiąc zdrową dietą, gdyż to co jemy ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na zdrowie psychiczne.
– Wypoczęty umysł również lepiej funkcjonuje niż ten niewypoczęty i niewyspany. Lecz sen należy utrzymywać w zalecanej przez specjalistów normie, gdyż niedobór snu jest tak samo szkodliwy, jak nadmiar. Brak odpowiedniej ilości snu wyczerpuje umysł i fizyczność. I sprawia, że nasze ciało jest również słabe i trudno jest skupić się na działaniu, słabnie koncentracja i zaczyna szwankować pamięć. A kilkudniowy całkowity brak snu doprowadza do ogromnego wyczerpania i w konsekwencji do śmierci z wyczerpania. Lecz nadmiar snu również jest niebezpieczny. Nadmiar snu sprawia, że stajemy się otępiali i jest nam ciężko. Nie czujemy wypoczynku, lecz tylko pochodzący nie wiadomo skąd ciężar ciała i umysłu. Zaczynają nam się mylić fakty rzeczywiste z tymi sennymi, jeżeli ktoś oczywiście ma sny. Taki stan jest uciążliwy i nie prowadzi do posiadania energii życiowej i lekkości. Dlatego najlepiej wypośrodkować ilość snu, aby czuć się w pełni zdrowym.
– Nie bez znaczenia dla naszego organizmu jest również wszechobecny stres, który niszczy ciało i zabija umysł. W dwudziestym pierwszym wieku nie da się ominąć stresu. Jest obecny w zakładzie pracy, w szkole, w domu, na ulicy. Stres jest wszechobecny na każdym miejscu. Wobec tego, aby ratować swoje zdrowie trzeba nauczyć się przynajmniej w minimalnym stopniu panować nad stresem. Sposobów na opanowanie stresu jest wiele. Ale, która metoda będzie dla kogo najwłaściwsza zależy od indywidualnych predyspozycji umysłu. W każdym razie jest w czym wybierać i warto wybrać odpowiednią dla siebie metodę lub nawet kilka metod walki ze stresem.