Jak cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem?

Jak cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem?

Na co możemy liczyć w ramach usług z zakresu protetyki stomatologicznej, refundowanych przez NFZ?

Implanty NFZ nie są niestety dostępne dla wszystkich. Jeżeli utrata zęba lub zębów jest wynikiem naszych zaniedbań lub jakiejś choroby, wówczas nie jesteśmy w stanie ubiegać się o refundację kosztów leczenia. Implant zęba NFZ – czy są jakieś sytuacje, kiedy możemy uzupełnić braki w uzębieniu na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia? W przypadku osób dorosłych, jest to możliwe tylko w przypadku gdy utrata zębów jest spowodowana jakimś wypadkiem. Wówczas możemy napisać indywidualne podanie (do którego należy załączyć odpowiednią dokumentację medyczną) o zwrot kosztów leczenia protetycznego. Choć implant zęba na NFZ nie musi zostać zaakceptowany, to są usługi protetyczne, które są refundowane. Należą do nich m.in. uzupełnienie braków w uzębieniu za pomocą protezy częściowej, zaopatrzenie bezzębnej szczęki lub żuchwy protezą całkowitą lub odtworzenie funkcji żucia poprzez naprawę protez ruchomych.

Postaw na dobrą profilaktykę i odpowiednie nawyki higieniczne

Zdrowe, zadbane zęby są nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim pozwalają na uniknięcie wszystkich nieprzyjemnych dolegliwości związanych z chorobami uzębienia oraz jamy ustnej. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że np. nieleczona próchnica może prowadzić do ogólnego stanu zapalnego organizmu. A braki w uzębieniu, mogą skutkować rozwojem wad wymowy, zanikiem tkanki kostnej lub osłabieniem mięśni twarzy. To wszystko sprawia, że powinniśmy poświęcać naszym zębom odpowiednio dużo uwagi i o nie dbać.

Zwracaj uwagę na drobnostki – staraj się pić wodę zamiast słodzonych, gazowanych napojów. Unikaj dużych ilości mocnej kawy i herbaty. Pamiętaj, żeby nie podjadać! A jeżeli jesz coś pomiędzy głównymi posiłkami, to po skończeniu przekąski, koniecznie umyj zęby. Staraj się nie tylko szczotkować zęby, ale również używać płynów do płukania jamy ustnej, a także nici dentystycznej, która umożliwi ci dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Minimum raz na pół roku, odwiedzaj gabinet stomatologiczny, aby dokonać przeglądu i sprawdzić, czy z twoimi zębami nie dzieje się nic złego. Staraj się używać wysokiej jakości pasty do zębów, która będzie wspomagać mineralizację szkliwa. W zależności od predyspozycji i potrzeb, możesz korzystać z różnych usług higienicznych, oferowanych w gabinetach dentystycznych. Może to być np. fluoryzacja, piaskowanie, czy też skaling. Dzięki takim zabiegom twoje szkliwo będzie lepiej oczyszczone i zabezpieczone, a dzięki temu mniej podatne na próchnicę.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/