Naprawa uszkodzonego gniazda zasilania w laptopach – czy da się to zrobić?

Naprawa uszkodzonego gniazda zasilania w laptopach – czy da się to zrobić?

W sytuacji, gdy podłączamy ładowarkę do laptopa i mimo to nie możemy go włączyć, przyczyną jest prawdopodobnie awaria gniazda zasilania. Jest ono bowiem jednym z najbardziej delikatnych elementów komputera przenośnego i często dochodzi do jego mechanicznego uszkodzenia, nierzadko z winy samego użytkownika. Jego usterka może się objawiać m.in. pęknięciem albo wyłamaniem części z plastiku, uszkodzeniem lub wyrwaniem bolca czy luzami na stykach. W rezultacie prowadzi to do długich przerw w zasilaniu, a w skrajnych przypadkach – do całkowitego odcięcia dostępu do prądu.

Naprawa/wymiana uszkodzonego gniazda zasilania w laptopach – przyczyny awarii

Gniazdo zasilania jest jednym z najbardziej podatnych na uszkodzenia elementów laptopa, a przyczyn jego awarii może być bardzo wiele. Najczęściej dochodzi do niej w wyniku nieodpowiedniej eksploatacji komputera – m.in. częstego, niepotrzebnego podłączania urządzenia do ładowania oraz gwałtownego szarpania końcówką zasilacza. Innym powodem może być choćby używanie nieoryginalnego zasilacza albo upuszczenie sprzętu na ziemię.

Do powszechnych objawów uszkodzenia gniazda można natomiast zaliczyć:

  • niewłaściwą pracę ładowania baterii albo jej całkowity brak
  • wyjątkowo gorącą wtyczkę
  • brak startu laptopa na zasilaczu w momencie wyjęcia baterii
  • chwilowe lub długotrwałe zaniki zasilania w sytuacji, gdy ruszamy końcówką zasilacza
  • samoczynne wyłączanie się komputera

Jeśli zauważymy któryś z tych objawów, powinniśmy niezwłocznie podjąć się zadania, jakim jest naprawa/wymiana uszkodzonego gniazda zasilania w laptopach. Zlekceważenie tego problemu może bowiem prowadzić do uszkodzenia przetwornic zasilania, spalonego laminatu płyty głównej lub przepalenia układów sekcji zasilania, a nawet awarii kluczy tzw. przetwornicy.

Na czym polega naprawa gniazda zasilania?

Naprawa/wymiana uszkodzonego gniazda zasilania w laptopach http://centrumnaprawelektronikikomputerowej.pl/naprawa-wymiana-gniazda-zasilania-usb-hdmi/ jest konieczna, gdy ten element jest połamany lub wyrwany. Jego wymianę rozpoczyna się od rozebrania całego laptopa na części i odseparowania płyty głównej, aby następnie przejść do odlutowania starego gniazda. Stosuje się w tym celu stację gorącego powietrza. W dalszej kolejności należy dokładnie wyczyścić płytę główną i zamontować zupełnie nowe gniazdo. Jeśli posiadamy komputer przenośny z gniazdem na tzw. kablu, wówczas możemy liczyć na znacznie tańszą naprawę, gdyż w tej sytuacji nie trzeba lutować tego elementu w płytę. Niekiedy może si e również zdarzyć tak, że nie jest ono połamane – wtedy nie ma konieczności wymieniania go na nowe, a wystarczy jedynie poprawić styki lub przeprowadzić proces ponownego przelutowania. Jak zatem widzimy, naprawa/wymiana uszkodzonego gniazda zasilania w laptopach nie jest czynnością zbyt skomplikowaną i niemal każdy może ją wykonać w domowych warunkach.