Jak dbać o paznokcie?

Jak dbać o paznokcie?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że paznokcie każdego dnia narażane są na różnego rodzaju urazy. Należy mieć świadomość, że bardzo delikatna płytka paznokcia praktycznie każdego dnia styka się z kosmetykami, detergentami czy twardymi przedmiotami. Warto wiedzieć, że przyczyniają się one do uszkodzenia jej powierzchni. Poważne problemy mogą mieć kobiety, które mają skłonności do łamiących się paznokci, a także nie potrafią prawidłowo wykonać manicure. Jak powinno się dbać o paznokcie i strzec je przed ewentualnymi uszkodzeniami?

Godny uwagi jest fakt, że łamliwe paznokcie są nierówne, rozdwojone na końcach czy ukruszone. Wspomniane paznokcie nie muszą być jednak słabe i cienkie. Bardzo często zdarza się bowiem, że osoby posiadające mocną płytkę, zmagają się z łamliwymi paznokciami. Przyczyną takiej sytuacji przeważnie jest zmywanie bez rękawiczek czy zła dieta. Oczywiście łamliwość będzie wtedy dostrzeżona tylko na brzegach. Kobieta będzie mogła znacznie szybciej się jej pozbyć, niż w przypadku pań posiadających naturalnie miękkie paznokcie.

Dlaczego paznokcie się łamią?

Jak zostało już wspomniane wcześniej łamliwość paznokci może być uwarunkowana genetycznie. Z wspomnianą przyczyną jest zdecydowanie najtrudniej walczyć. Nie jest bowiem możliwa zmiana genów. Stan paznokci można jednak poprawić pielęgnacją, dietą i regularnym stosowaniem odżywek. Znacznie łatwiejsze zadanie będą miały panie posiadające twarde naturalnie paznokcie, których kondycja od czasu do czasu się pogarsza. Wystarczy wtedy wzbogacić codzienną dietę wartościowymi produktami lub zaniechać stosowanie szkodliwych zmywaczy, detergentów.

Co będzie sprzyjało łamaniu się paznokci?

Należy mieć świadomość, że łamaniu się paznokci będzie sprzyjała dieta bogata w krzem, żelazo, cynk, witaminy z grupy B. Ponadto do omawianego problemu może przyczynić się brak nawilżania paznokci i dłoni. Panie bardzo często zbyt długo moczą paznokcie w wodzie, a także stosują zmywacze, które posiadają w składzie aceton. Można również zaobserwować, że przedstawicielki płci pięknej nieumiejętnie piłują paznokcie.

Dlaczego właściwa dieta może poprawić kondycję paznokci?

Kobieta, która zdiagnozuje przyczynę łamliwości swoich paznokci powinna skonsultować się z lekarzem w celu ułożenia nowego jadłospisu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dieta bardzo bogata w żelazo i cynk będzie oddziaływała zarówno na wzmocnienie paznokci, jak i na poprawę wyglądu włosów i skóry. Bardzo istotne znaczenie mają także witaminy A, B1, B2, B3, B9, E, a także magnez, mangan, fosfor, żelazo i cynk. Można oczywiście je znaleźć w pestkach dyni oraz nasionach słonecznika. Świetnym rozwiązaniem będzie także zakup łuskanych nasion. Są one bowiem praktycznie tak samo zdrowe, co świeże. Następnie wystarczy dodać je do płatków.

Rekomendowane jest również spożywanie maku i sezamu. Doskonałą opcją będzie dodanie do wspomnianych produktów suszonych owoców. Godny uwagi jest fakt, że witaminy z grupy B można dostarczyć organizmowi jedząc rośliny strączkowe, jajka i zboża. Warto także codziennie pić kakao. Jest to bowiem niezwykle bogate źródło żelaza i magnezu. Z kolei na obiad można kupić tłuste ryby lub chude mięso. Kobieta powinna także zwrócić uwagę czy na pewno pije codziennie odpowiednią ilość płynów. Przyczyną łamania się paznokci może być bowiem fakt, że są przesuszone. Dzięki wspomnianej mieszance można spodziewać się satysfakcjonujących rezultatów w ciągu miesiąca.

Prawidłowo wykonane manicure

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę≤ że systematyczne wizyty u profesjonalnej manicurzystki mogą pomóc w utrzymaniu zadbanych oraz schludnych dłoni. Oczywiście bardzo duża liczba kobiet musi o nie dbać sama. Należy przede wszystkim pamiętać o kilku bardzo istotnych zasadach. Rekomendowane jest przede wszystkim piłowanie paznokci w jedną stronę, a także używanie papierowego lub szklanego pilniczka. Ponadto kobieta powinna zacząć malowanie od nałożenia odżywki. Nie jest zalecane zbyt długie moczenie paznokci w wodzie. Można bowiem w ten sposób doprowadzić do osłabienia płytki. Warto także stosować przynajmniej kilka razy w tygodniu preparat regenerujący. Bardzo istotne znaczenie ma także natłuszczenie i nawilżanie. Pomóc mogą również kremy nawilżające i olejki.

Ochrona dłoni oraz paznokci

Przedstawicielki płci pięknej powinny zaprzyjaźnić się z rękawiczkami. W momencie, gdy temperatura zacznie już spadać zalecane jest założenie ciepłych rękawiczek. Dzięki temu kobieta ochroni swoje paznokcie. Nie trzeba trzymać telefonu w dłoni. Wystarczy zaopatrzyć się w słuchawki z głośnikiem. Z kolei w trakcie zmywania oraz sprzątania warto włożyć rękawiczki lateksowe. Można także postawić na omawiany element garderoby wykonany z materiału, który jest przeznaczony do kontaktu z detergentami.

Co należy zrobić z wrastającym paznokciem?

Ogromnym problemem dla kobiet jest wrastający paznokieć u nogi. Rekomendowane jest w takiej sytuacji wybranie się do lekarza. Godny uwagi jest fakt, że istnieje kilka powodów, które mogą przyczynić się do wspomnianego wrastania paznokci. Należy wśród nich wymienić uderzenia, odgniecenia, nieprawidłowe obcinanie paznokci, a także zbyt ciasne obuwie. Panie, które chciałyby uniknąć wizyty u lekarza powinny przestrzegać kilka zasad. Rekomendowane jest przede wszystkim moczenie paznokci w ciepłej wodzie z sodą. Należy je także czyścić i obcinać mimo odczuwania bólu. Świetnym rozwiązaniem będzie także stosowanie maści antybiotykowej. Warto także moczyć paznokcie w ciepłym roztworze wody z rumiankiem.

Jak dbać o paznokcie podczas noszenia hybryd?

Należy przede wszystkim regularnie stosować kosmetyki pielęgnacyjne. Godny uwagi jest fakt, że kremy oraz oliwki wcierane w paznokcie przyczynią się do ich nawilżenia. Nie powinno się pomijać miejsca tuż przy macierzy. Dzięki temu paznokcie będą rosły zdrowe. Kobieta musi pamiętać, aby przed kolejnym nałożeniem lakieru hybrydowego zrobić sobie przynajmniej dwa dni przerwy. Zalecane jest w tym czasie wykonywanie parafinowych zabiegów. Panie mogą także zafundować dłoniom kąpiel w różnego rodzaju rozgrzewających olejkach. Domowe SPA może bardzo pozytywnie oddziaływać na jakość paznokci.

Dezynfekcja narzędzi do pielęgnacji paznokci

Kolejnym aspektem, o którym niestety bardzo często zapominają przedstawicielki płci pięknej jest regularne dezynfekowanie narzędzi przeznaczonych do manicure. Dzięki temu kobieta będzie chroniła swoich paznokci przed ewentualnym namnażaniem się bakterii. Wystarczy pamiętać o systematycznim myciu nożyczek, obcążek czy pilników w ciepłej wodzie z mydłem. Kolejną istotną kwestią będzie przecieranie wspomnianych produktów płynem dezynfekującym albo alkoholem.

Regularne obcinanie paznokci

Należy mieć świadomość, że obcinanie paznokci jest tak samo ważne, co włosów. Zdecydowanie najlepszą opcją będzie robienie tego raz na dwa tygodnie. Można oczywiście odpowiednio dopasować wspomniany zabieg do potrzeb paznokci. Nie mogą one być zbyt krótkie, ani zbyt długie. Jak wiadomo długie paznokcie u przedstawicielki płci pięknej wyglądają elegancko. Oczywiście istnieje wtedy bardzo duże prawdopodobieństwo ewentualnego złamania czy uszkodzenia. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba kobiet decyduje się na posiadanie krótkich paznokci z zaokrągloną krawędzią. Prezentują się one dzięki temu bardzo schludnie. Rekomendowane jest oczywiście zwrócenie szczególnej uwagi na skórki znajdujące się wokół nich. Panie bardzo często wycinają skórki wokół paznokci. Zapominają jednak o istotnym fakcie, że są one pewnego rodzaju naturalną barierą ochronną. Godny uwagi jest fakt, że zbyt intensywne wycinanie jej może przyczynić się do znacznego pogorszenia wyglądu. Doskonałymi przykładami mogą być: opuchlizna, zaczerwienienia, infekcje bakteryjne. W rezultacie może dojść do uszkodzenia łożyska paznokcia.

Ochrona paznokci przed uszkodzeniem

Jak wiadomo w niektórych sytuacjach omawiane paznokcie będą wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Dochodzi do nich, gdy paznokcie będą mokre, a także w przypadku zmywania lub sprzątania bez rękawiczek. Z kolei zbyt przesuszone paznokcie będą podatniejsze na złamania.