Jak miejsce zamieszkania i płeć wpływa na hobby?

Jak miejsce zamieszkania i płeć wpływa na hobby?

To, że wybieramy taki czy inny rodzaj hobby zależy od wielu rzeczy. Jedną z nich jest jest miejsce. W Polsce nikt nie zainteresuje się zbieraniem kart baseballowych czy futballowych tak, jak dzieje się to w Stanach Zjednoczonych. Powodów jest wiele, ale najważniejszy jest ten, że u nas te rodzaje sportu nie są po prostu aż tak bardzo popularne. Poza tym zbieranie kart z bohaterami nie przyjęło by się też z innych powodów. Znacznie bardziej wolimy grać w piłkę nożną niż zbierać naklejki z naszymi graczami, którzy reprezentują dość niski poziom gry.

Czasami bariera miejsca jest dużo większa. W niektórych państwach nie można np. Surfować czy chodzić po górach, bo po prostu nie ma do tego odpowiednich warunków. Dlatego też wybór hobby jest ściśle związany z miejscem, w którym się znajdujemy i z kulturą, która nas otacza i wyznacza pewne ramy zachowań. Być może to dziwne, ale na wybór naszego hobby, jak się okazuje nie tylko my sami mamy wpływ i trzeba się z tym pogodzić.

Dla kobiety bardzo często samochód ma mieć zgrabny wygląd, ma być łatwy w prowadzeniu, musi łatwo mieścić się na zatłoczonych parkingach, ma posiadać dużą ilość schowków na drobiazgi. Mężczyźni patrzą na samochód nie tylko pod kątem wyglądu i wyposażenia, wielu fanów motoryzacji na całym świecie interesuje się danymi technicznymi pojazdu, jego konstrukcją, właściwościami jezdnymi i osiągami. Motoryzacja to stylistyka i piękne nadwozia, motoryzacja to wyścigi samochodowe, kolekcjonowanie zabytkowych, pojazdów, tuning samochodowy. Motoryzację kochają również kobiety, jednak jest z reguły męskie hobby.

Mężczyźni wolą zdecydowanie bardziej formy aktywne hobby. Nudzi ich siedzenie z książką, zwłaszcza, jeśli akcja nie jest dość wartko nawiązana. Bardziej wolą obejrzeć jakiś film sensacyjny, w którym dużo się dzieje. Pościgi, walki i strzelaniny to właśnie ich żywioł i chociaż dla kobiet wszystkie te filmy wyglądają zupełnie tak samo, to mężczyźni je uwielbiają. Oczywiście mogą się zainteresować jakąś książką, ale nie zrobi ona na nich takiego wielkiego wrażenia jak film z wielką ilością przygód i akcji.

Mężczyźni nie lubią bezczynnego siedzenia, nawet podczas filmów dużo się ruszają i oczywiście coś jedzą i piją. Dobre filmy dostarczają im wielu emocji, których potrzebują. Sprawiają, że rodzi się w nich napięcie i oczekiwanie, przeżywają poszczególne elementy akcji tak samo jak bohater, bo bardzo szybko wczuwają się w jego rolę. Ponadto filmy muszą być oglądane głośno, a ich tempo musi być dość szybkie, żeby poczuć energię. Boks ma swoich wiernych fanów na całym świecie, przeważnie boksowanie jest uznawane za męskie hobby.

Kobiety niespecjalnie lubią oglądać walki na ringu. Wydaje się nawet, że stosunkowo więcej jest kobiet czynnie uprawiających boks, niż miłośniczek jego oglądania. Boks to zdaniem wielu pań bezsensowne mordobicie, jednakże zwolennicy tego sportu wiedzą, że boks to elitarny i bardzo wymagający sport. Boks jest bardzo popularny także w naszym kraju a polscy bokserzy mają na swoich koncie wiele światowych sukcesów. Boks wiąże się z wielkimi pieniędzmi i wielkimi nagrodami za zwycięstwa w danej klasie wagowej.