Jak ważny jest kontakt wzrokowy?

Jak ważny jest kontakt wzrokowy?

Za pomocą oczu komunikujesz dużo więcej niż myślisz. Prawdopodobnie robisz to nieświadomie. Czasem działa to na twoją niekorzyść. Dzięki wiedzy zawartej w tym artykule zyskasz możliwość świadomego wywierania wpływu za pomocą spojrzeń.

Dzisiaj:
dowiesz się, dlaczego oczy małp człekokształtnych, w przeciwieństwie do ludzi nie mają widocznych białek
poznasz dwa powszechne błędy, które popełniają nawet ludzie uważający się za komunikatywnych i wykształconych
dowiesz się, ile dla wiarygodności oznacza dobry kontakt wzrokowy

Wytłumaczenie ewolucyjne jest proste. Brak białek pomaga naczelnym polować¹. Ofiara nie ma pojęcia, że została wypatrzona. To zwiększa szanse małpy na mięsny, albo owadzi posiłek. W przypadku ludzi dużo ważniejsze jest współdziałanie. Dlatego bez pomocy słów i gestów, nie wychodząc z ukrycia możemy wskazać członkom grupy, na co patrzymy. Po prostu widzą gdzie kierujemy nasze spojrzenie.

W ten sposób dochodzimy do potencjalnego problemu. Inni ludzie dostrzegają gdzie patrzysz, co ma daleko idące skutki zależnie od sytuacji.

Pewność siebie i wiarygodność

Czy zdarza ci się spuszczać wzrok, kiedy ktoś do ciebie mówi? Jeśli tak, to uważaj! Takie zachowanie pogarsza proces komunikacji. Może robisz tak z powodu nieśmiałości, ale twój rozmówca może to zinterpretować w jeszcze bardziej niekorzystny sposób. Jako brak szacunku, nieszczerość, brak zainteresowania. Unikając kontaktu wzrokowego tracisz na wiarygodności. Wyobraź sobie rozmowę o pracę, na której kandydat z idealnymi kwalifikacjami ucieka wzrokiem. Boi się spojrzeć w oczy rozmówcy. Rekruter patrząc na CV kandydata będzie widział same pozytywy, ale intuicja podpowie mu, żeby go nie zatrudniać. Prosty wniosek – żeby zwiększyć pewność siebie, wiarygodność i szanse na zrozumienie patrz ludziom w oczy.

Jak długo?

Jeden z błędów to gapienie się na kogoś cały czas. Niestety to się zdarza. Zwłaszcza, gdy ludzie naczytają się o tym jak ważny jest kontakt wzrokowy i popadną w przesadę. Żeby wyjść na pewnych siebie i wiarygodnych świdrują rozmówcę wzrokiem i skupiają się na tym, żeby tylko nie spojrzeć gdzieś w bok. Spojrzenie dłuższe niż 7 sekund oznacza agresję². Patrz w oczy, kiedy rozmawiacie. Co pewien czas jednak odwracaj wzrok. Utrzymuj kontakt, żeby okazać zainteresowanie i szacunek. Demonstruj pewność siebie. Rób przerwy, żeby komunikacja przebiegała naturalnie.

Niedbałe powitanie

Drugim bardzo powszechnym błędem, jest zwyczajna niedbałość przy powitaniu. Zasada jest prosta – kiedy podajesz komuś rękę, spójrz mu w oczy. Jeśli tego nie zrobisz, twój rozmówca poczuje się zignorowany. Wiele osób skupia wzrok na dłoni. Na tym, żeby dobrze trafić. Inni patrzą przed siebie i są myślami gdzie indziej. Postępując w ten sposób nie wywrzesz najlepszego wrażenia.

Teraz na koniec proszę cię, zadaj sobie jedno pytanie i odpowiedz na nie w myślach. Jaki to jest ,,dobry” kontakt wzrokowy? Jeśli potem zapiszesz odpowiedź na kartce zwiększysz swoje szanse na faktyczne przyswojenie wiedzy.