Jak się motywować wykorzystując prawdziwe dlaczego?

Jak się motywować wykorzystując prawdziwe dlaczego?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie „jak się motywować”, to warto wykorzystać mocne powody. Już pisałem o tym blogu o potędze dlaczego. Jeżeli jest wielkie to potrafi przebić mury. Dla potężnego dlaczego ludzie są w stanie zrobić wszystko. Poświęcić życie, a nawet złamać część swoich wartości i zasad. Muszą mieć jednak powód.

Potężne dlaczego jest silniejsze niż mogłoby się wydawać. Większość osób jednak nie doświadcza takiej istoty motywacji w życiu. Na siłę wymyślają sztuczne, zmyślone, wielkie, piękne, ładnie brzmiące powody. Jednak z rzeczywistością mają one jedynie mały związek.

Twoje dlaczego musi być prawdziwe

Iluzje szybko opadają. Pękają jak bańka mydlana. Możesz oprzeć na nich swoje życie, jednak nie licz, że będzie ono stabilne. A gdy wszystkie bańki pękną to pojawi się problem.

Natomiast prawda jest jak twardy fundament. Jej zmienienie jest bardzo trudne, chociaż oczywiście możliwe. Właśnie dlatego twoje dlaczego musi być prawdziwe. Zostanie wplecione w fundamenty prawdy, które będą podwaliną twojego sukcesu.

Prawdziwe dlaczego ma nad sztucznym (nawet jeżeli to jest największe) ogromną przewagę:

Pozwala Ci poznać siebie i swoje prawdziwe motywy. Nie ma nic złego w sporcie uprawianym po to by podobać się płci przeciwnej. Przynajmniej wiesz czego pragniesz naprawdę.

Pozwala Ci porzucić cel, jeżeli powód Ci nie pasuje. Jeżeli natomiast chcesz uprawiać sport, by móc przespać się z każdą dziewczyną w mieście, to możesz porzucić taki cel jeżeli nie odpowiada Ci powód. W ten sposób uchronisz się przed ryzykiem.

Umożliwia Ci doznanie najsilniejszej motywacji. Największa sztuczna motywacja nie da Ci tego co prawdziwa

Jak się motytować za pomocą prawdziwego dlaczego?

Według mnie najważniejsze jest poznanie swoich wartości. To jest bardzo istotne – podam Ci to na swoim przykładzie.

Przez długi czas twierdziłem, że chcę zarabiać przez internet by mieć kasę na kursy, książki i ogólnie rozwój osobisty. To był mój najważniejszy powód. Jednak rozwój osobisty stał na mojej 5 pozycji w piramidzie wartości. Na pierwszej była wolność

Natomiast wiesz co sądziłem o zarabianiu przez internet? Że to mnie zniewoli i będę musiał pracować bardzo dużo by zarabiać. Chciałem zdobyć 5 pozycje w piramidzie wartości zapominając o pierwszej. Przez to przez bardzo długi czas nie miałem żadnych efektów.

Wystarczyło, że zaprzęgłem do pracy wszystkie wartości (okazało się, że zarabianie przez internet może wpłynąć pozytywnie na wiele obszarów mojego życia) i moja motywacja, problemy z nią się zmniejszyły. Dużo łatwiej było mi wstawać rano, dużo łatwiej zachować pełną efektywność.

„A co jeżeli mój cel nie spełnia wartości?”

Być może masz takie cele. Możesz go na siłę nagiąć do swoich wartości. Jednak ja szczerze polecam Ci co innego – wywal go. Jeżeli nie spełnia twoich wartości to nie ma sensu go osiągać. Jeżeli pragniesz takiego celu to:

To drugie jest bardziej prawdopodobne, bo np. ktoś kogo podziwiasz, lubisz ma coś nowego i mówi o tym w samych superlatywach. W ten sposób łatwo pobudzić czyjeś pragnienie. Takie życie, trzeba jednak umieć sobie radzić z takimi pragnieniami