Jakim samochodem pojedzieć do ślubu?

Jakim samochodem pojedzieć do ślubu?

Samochód ślubny to bardzo ważny element każdego wesela i każdej małżeńskiej sesji zdjęciowej. Bardzo często jest on wizytówką Pary Młodej, ich znakiem rozpoznawczym i symbolem pięknych historii, które razem przeżyli. Czasem jednak, gdy Nowożeńcy nie mają jeszcze własnego auta, lub uważają ich własny pojazd za mało reprezentacyjny, decydują się na jego wypożyczenie. I wtedy zaczynają się schody. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego samochodu, tego jedynego spośród setek oferowanych przez wypożyczalnie, nie jest prostą sprawą. Musi być oczywiście wyjątkowy, niepowtarzalny, z klasą, a w dodatku pasujący do stylizacji Państwa Młodych i samego wesela – tak, by na ślubnych zdjęciach prezentował się idealnie. W dzisiejszym artykule doradzimy więc, na co zwrócić uwagę wybierając ślubny samochód.

Wygląd

Na początku zwraca się uwagę na to, jak pojazd się prezentuje. Liczy się kolor, styl i oczywiście marka. Odcień karoserii musi pasować do sukni i garnituru ślubnego oraz wszelkich dodatków, jeśli wesele jest w plenerze – do aranżacji miejsca uroczystości, a także do dekoracji kwiatowych. Jeśli ponadto zamierzamy wykorzystać samochód przy ślubnej sesji zdjęciowej i mamy na nią jakiś oryginalny pomysł, również musimy wziąć to pod uwagę. Nie ma tu zatem jednej uniwersalnej reguły i wszystko zależy od indywidualnych upodobań Państwa Młodych oraz od ich pomysłu na stylizację. Dodamy jednak, iż najczęściej wybieranymi samochodami są te w kolorze białym, czarnym lub srebrnym. Z białą karoserią należy jednak uważać – nie dość, że bardzo łatwo ją przybrudzić, to sprawia trudności przy wyborze dekoracji kwiatowej, gdyż nie pasują do niej rośliny w jasnych odcieniach.

Względy praktyczne

Wybierając ślubny samochód, kierujemy się przede wszystkim jego wyglądem – rzadko zwracamy uwagę na kwestie praktyczne. Jest to ogromny błąd, gdyż źle dobrany samochód może skutecznie zniszczyć ślubną fryzurę, makijaż i ubranie, a w konsekwencji całą uroczystość (przynajmniej jeśli chodzi o Pannę Młodą). Najważniejszą zasadą jest to, by zrezygnować z kabrioleta, nawet, jeśli liczymy na piękną, bezwietrzną pogodę. Gdy samochód ruszy, wiatr i tak się pojawi, niwecząc kilkugodzinne starania fryzjerki i zamieniając wspaniałą, wylakierowaną fryzurę Panny Młodej w bezkształtny kołtun. Przy okazji oberwać może welon, który na wietrze łatwo może się zabrudzić lub o coś zahaczyć i się podrzeć.

Podczas dokonywania wyboru samochodu warto zwrócić też uwagę na to, czy jest wyposażony w klimatyzację i czym pokryta jest tapicerka. Państwo Młodzi zazwyczaj mają na sobie kilka warstw odzieży, co sprawia, że nawet przy niewielkim upale szybko pokryją się potem a ślubny makijaż rozpłynie się. Tapicerka natomiast nie powinna być zrobiona ze skóry, ekoskóry i wszelkich sztucznych materiałów, gdyż nie przepuszcza powietrza i sprawia, że pocimy się szybciej i bardziej intensywnie. Kolejną ważną kwestią jest odległość z kościoła do sali weselnej. Ma to znaczenie pod względem dekoracji – jeśli będzie ich zbyt dużo, auto nie będzie mogło jechać szybciej, niż 50-60 km/h i czas dojazdu na miejsce zabawy wydłuży się. Przy niewielkich odległościach nie będzie to miało dużego znaczenia, jednak gdy sala weselna oddalona jest o kilkadziesiąt kilometrów, powolna jazda w połączeniu np. z brakiem klimatyzacji lub otwartym dachem z pewnością nie będzie przyjemna.

Cena

Bardzo ważnym kryterium wyboru jest też oczywiście cena. Będzie ona zależeć od wielu czynników, jak np. model samochodu, czas wynajmu czy usługa szofera wliczona w koszty. Na rynku dominują dwa modele wyceny:
1. opłata za każdą godzinę wypożyczenia auta (z reguły minimum 3 godziny) – korzystna, gdy samochód chcemy wynająć jedynie na czas ślubu i dojazd na wesele
2. stała stawka za całość usługi bez względu na ilość godzin – opcja lepsza w przypadku, gdy ceremonia ślubna odbywa się z dala od miejsca zabawy weselnej i wszystko jest rozległe w czasie, a także gdy chcemy korzystać z samochodu także w czasie wesela, np. podczas zdjęć.