Kominy systemowe – czym są i dlaczego warto je wybrać?

Kominy systemowe – czym są i dlaczego warto je wybrać?

Systemowe kominy cieszą się obecnie dużą popularnością. Można powiedzieć, że w dużej mierze wyparły one najpopularniejsze swego czasu kominy murowane, stworzone z cegieł. Nie stało się tak bez powodu. Za zakupem komina tego typu stoją bardzo mocne argumenty, które przedstawimy w dalszej części tego artykułu. Jeśli więc planujesz budować dom czy innego rodzaju nieruchomość i zastanawiasz się, jaki komin wybrać, koniecznie przeczytaj, co mamy Ci do przekazania!

Czym jest komin systemowy?

Komin ten nazywa się systemowym, ponieważ nie otrzymujemy go w stanie gotowym, a w częściach. Dzięki temu jego transport jest znacznie prostszy, nie ma też dużego problemu z montażem. Poszczególne elementy są łatwiejsze do przenoszenia niż cały gotowy komin, więc bez większego problemu można poradzić sobie z tym nawet całkowicie samodzielnie.

Oczywiście, jeśli nie czujemy się na siłach, żeby samemu zmontować komin i nie dysponujemy też na przykład potrzebnym sprzętem (m.in. rusztowaniem), zawsze można wynająć do złożenia i zamocowania komina systemowego specjalistę. Nie powinno to być bardzo drogie i nie zajmie bardzo dużo czasu.

Warto zauważyć, że wśród kominów systemowych istnieje duża różnorodność. Wyróżniamy kominy systemowe ceramiczne oraz stalowe. Istnieją też modele hybrydowe, w których obudowa komina jest stalowa, ale przewód wewnętrzny jest ceramiczny. To ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu komin jest znacznie lżejszy, jako że stal jest bardzo ciężkim materiałem (aczkolwiek wytrzymałym, dlatego też obudowa ze stali jest dobrym wyborem).

Dlaczego warto wybrać komin systemowy?

Ten typ komina wyróżnia przede wszystkim wspomniana już łatwość montażu, a także fakt, że są one kompatybilne z kotłami z podajnikiem. Kiedyś bardzo często wykorzystywane kominy murowane z takimi kotłami kompatybilne już nie są. Przy wyborze komina murowanego pozostaje tylko ogrzewanie za pomocą komina lub kotła, który podajnika nie posiada. W obecnych czasach standardem stają się kotły z podajnikami, co wyklucza w wielu przypadkach zastosowanie komina murowanego.

Omówiona już różnorodność wśród kominów systemowych ponadto sprawia, że każdy powinien być w stanie wybrać dla siebie model optymalny pod względem ceny i innych parametrów. Podczas wyboru komina musimy uwzględnić nie tylko nasze osobiste preferencje, ale także to, jaki mamy zamontowany (lub jaki planujemy zamontować) system grzewczy. Nie tylko typ komina, ale także jego rozmiar musi być odpowiednio dobrany, aby dało się go połączyć z ogrzewaniem.