LPG w samochodzie czy to się opłaca?

LPG w samochodzie czy to się opłaca?

W czasie kiedy benzyna osiąga horrendalne ceny każdy kierowca szuka sposobu na zaoszczędzenie kilku groszy. Wielu ogranicza swoje wyjazdy do minimum, inni postanawiają korzystać z komunikacji miejskiej, a jeszcze inni poprostu decydują się na alternatywne paliwa jak np LPG. To czy akurat w naszym przypadku taka instalacja jest przydatna można sprawdzić na wielu internetowych portalach, które jednoznacznie nam odpowiedzą, czy warto wydać pieniądze na montaż LPG w naszym samochodzie.

Instalacja LPG czyli tak zwanego gazu samochodowego, którego ceny są niemal o połowę niższe od popularnej benzyny 95 oktanowej to wydatek rzedu 1500zł do nawet 4000zł w zależności od modelu auta. Oczywiscie w nowych, bardziej zaawansowanych motorach wymagane będą droższe i nowocześniejsze instalacje LPG, co zwiększa ich cenę.

Montaż LPG powinien zawsze mieć miejsce w autoryzowanych serwisach. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chodzi tu o bezpieczeństwo nasze oraz naszych pasażerów i w związku z tym, nie należy oszczędzać kilkuset złotych oddając wykonanie zlecenia w ręce „garażowego mechanika”. Może się to w najlepszym wypadku zakończyć poważną awarią silnika, a w najgorszym nawet wybuchem zbiornika gazu.

Instalacje gazowe w zależności od ilości pokonywanych przez nas kilometrów bedą się zwracać wolniel lub szybciej. Dla osoby, która w ciągu dnia praktycznie nie wysiada z samochodu taka instalacja jest wręcz niezbędna. Z kolei osoba, która korzysta z samochodu góra dwa razy w tygodniu nie ma po co wydawać pieniędzy na instalacje gazowe z prostego powodu, a mianowicie nigdy ona się im nie zwróci.

Tak więc decyzję o montażu LPG musimy oprzeć o czystą matematykę. Trzeba przekalkulować wszystkie za i przeciw, dokładnie przeanalizować koszty eksploatacji takiej instalacji oraz oczywiście wziąć pod uwagę osobiste preferencje. Nie jest żadną tajemnica, że samochody działajace na gaz są słabsze od tych jeżdzących na benzynie, wiec ktoś, kto potrzebuje jak największej ilości koni mechanicznych nie powinien zakładac gazu do swojego auta.