Nakładka na materac, czy wymiana materaca ?

Nakładka na materac, czy wymiana materaca ?

Nakładka na materac, topper, materac nawierzchniowy, to różne nazwy produktu, który zyskał ostatnimi czasy ogromną popularność wśród kupujących. Dlaczego nakładka na materac cieszy się takim zainteresowaniem i do czego służy?

Można powiedzieć, że nakładka na materac, często nazywana również materacem nawierzchniowym, to po prostu taki bardziej szczuplejszy wariant standardowego materaca, który używamy w sypialny, kładąc go najczęściej na łóżku ramowym. Niezwykłe zalety tego produktu spowodowały, że zaczął on w szybkim tempie zyskiwać na popularności i zainteresowaniu wielu klientów. Zaczęły powstawać różne warianty i modele nakładek na materac, z różnymi warstwami i materiałami użytymi do ich produkcji.

Poprawa komfortu spania.

Dlaczego jednak nakładki zdobyły taką popularność i do czego konkretnie służą?

Przede wszystkim nakładki służą do poprawy i regulacji komfortu leżenia lub siedzenia na łóżku, fotelu, tapczanie lub sofie. W sytuacji, gdy stary materac lub wysłużony tapczan, albo sofa nie są już tak wygodne jakie były na początku, wówczas możemy skorygować powierzchnię spania lub siedzenia za pomocą właśnie nakładki, która jak sama nazwa wskazuje nakładamy na powierzchnię starego materaca.

Stare materace, sofy, tapczany, mogą powodować u nas dyskomfort z różnych powodów, np. mogą być zbyt twarde, zbite, czasem nawet można wyczuć elementy konstrukcyjne, belki poprzeczne pod ubitą już mocno pianką, albo powierzchnia takiego mebla lub materaca stała się dla nas zbyt miękka i zwyczajnie zapadamy się leżąc. Dlatego w zależności od ostatecznego celu zastosowania nakładki na materac, wyróżnić możemy w szczególności nakładki zmiękczające powierzchnię leżenia, lub utwardzające.

Nie jest też tajemnicą, że nakładka na materac może w pewnym stopniu chronić główny materac przez różnego rodzaju zabrudzeniami lub uszkodzeniami. Znacznie łatwiej jest bowiem i taniej wymienić nakładkę, niż cały duży materac na nowy. Nakładki w większości posiadają także pokrowiec. Warto też rozejrzeć się za takimi, które mają wszyte gumy po bokach, pomagające lepiej przymocować je do materaca lub łóżka.  Dodatkowo też, mimo że niektóre posiadają także jako wypełnienie warstwę kokosa, służącą usztywnieniu nakładki, to często można ją wygodnie zwijać i zabrać np. ze sobą w podróż.

Czy warto wymieniać stary materac?

Jeśli planujemy wymianę materaca na nowy, głównie z powodów wymienionych powyżej, warto przemyśleć najpierw zastosowanie nakładki na materac. Jeżeli nasz obecny materac nie jest zniszczony, porwany , dziurawy lub nie ma jakichkolwiek wad poza tym, że sama powierzchnia spania stała się niekomfortowa dla nas, to zastosowanie nakładki na materac może problem rozwiązać i obejdzie się wówczas bez potrzeby zmiany całego materaca. Zakup i dodanie do obecnego materaca nakładki, to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż zmiana całego materaca, a może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli jednak z jakichś powodów stwierdzimy, że stary materac powinien być wymieniony, a zastosowanie samej nakładki nie rozwiąże wszystkich problemów z wygodą użytkowania obecnego materaca, można pomyśleć o kompletne zmianie materaca. W tej chwili w sprzedaży jest bardzo dużo nowoczesnych i komfortowych modeli z różnymi wypełnieniami i o różnych konstrukcjach takich jak  np. materace kieszeniowe, materace lateksowe, piankowe czy materace kokosowe.

Tak wiele rodzajów materaców, może przyprawić o ból głowy, ale zawsze możemy wspomóc się poradą sprzedawcy w sklepie. Dobór nowego materaca zawsze zaczynajmy uwzględniając w szczególności swoją wagę i wzrost oraz nasze oczekiwania odnośnie stopnia twardości powierzchni spania materaca.

 

(artykuł sponsorowany)