Oczym warto wiedzieć wybierając budę lub legowisko dla psa?

Oczym warto wiedzieć wybierając budę lub legowisko dla psa?

Wbrew pozorom domowa kanapa nie jest wymarzonym legowiskiem dla naszego czworonoga. Każdy pies potrzebuje własnego miejsca, w którym może pobyć sam i czuć się bezpiecznie. Zadbajmy o to, aby nasz pupil, którego najczęściej traktujemy jak członka rodziny, posiadał jak najlepsze schronienie, a na pewno polubi je o wiele bardziej od naszej kanapy.

Wielkość budy

Dla małych psów (do 20 kg) odpowiednie będą budy o wymiarach: 60 cm wysokości, 30-40 cm szerokości i 80 cm długości. Wymiary bud dla większych psów (30-50 kg) powinny wynosić: ok. 1 m wysokości, 60-70 cm szerokości i długości takiej, jak długość psa.

Producenci wyróżniają od 4 do 8 standardowych wielkości bud. Rozmiar budy dobierany jest w zależności od wysokości psa w kłębie (liczonej od poziomu ziemi do najwyższego punktu tułowia).

Ulokowanie

Psy najlepiej czują się w zacienionych miejscach pośród drzew. Oczywiście nie każde podwórko posiada drzewa, niemniej jednak pamiętajmy o wyborze miejsca nie wystawionego bezpośrednio na działanie słońca i wiatru. Wybierzmy miejsce oddalone od ulicy, najlepiej na środku podwórka/ogrodu zamiast na jego skraju, aby zapewnić psu dostęp do wszystkich zakątków. Wejście do budy powinno być skierowane tak, by pies nie był widoczny dla przechodniów i mieszkańców domu.

Buda dla dwóch psów

Warto wiedzieć, że jedna buda może służyć dla dwóch psów, ale tylko wtedy, gdy wychowały się razem i nie rywalizują ze sobą. Starsze psy dobrze tolerują młodsze osobniki. Nie należy natomiast umieszczać razem psów różnych płci. Dla dwóch pupili powinniśmy oczywiście wybrać „mieszkanie” odpowiednio większe.

Konstrukcja budy

Standardowym materiałem, z jakiego wykonuje się budy, jest drewno. Wykonaną z desek podłogę przykrywa się materacem (lub np. sianem). Dodatkową izolację od podłoża zapewnia postawienie budy na podwyższeniu, np. na drewnianych nóżkach. Ściany powinny być wykonane z drewna zaimpregnowanego.

Buda przed wejściem może posiadać podest, służący za legowisko, a także redukujący ilość brudu wnoszonego do środka. Wersje bardziej ekskluzywne posiadają dach nad podestem (tworzy to rodzaj tarasu), a nawet dodatkowy przedsionek. Najlepiej, jeśli buda z przedsionkiem posiada kształt litery L – umieszczenie przedsionka pod kątem prostym do głównego pomieszczenia najlepiej chroni przed wiatrem.

Dach i ocieplenie

Wskazane jest, by buda dla psa była ocieplana – pamiętajmy, że brzydka pogoda daje w kość nie tylko ludziom. Do ocieplenia najczęściej stosuje się styropian lub wełnę mineralną. Dach powinien być dwuspadowy lub skośny (by woda spływała szybciej), kryty papą, gontem drewnianym lub dachówką bitumiczną. Do pokrycia dachu nie powinno stosować się blachy. Ostre krawędzie mogą zranić psa, a poza tym blacha szybko się nagrzewa.

Przy wyborze budy zwróćmy uwagę, czy dach jest zdejmowany. Tylko taka konstrukcja zapewni łatwy dostęp do środka przy czyszczeniu.

Ceny

Ceny bud wahają się od 150 do 1500 zł – koszt zależy od wielkości, modelu (klasycznego, z przedsionkiem, z tarasem), rodzaju materiałów i ocieplenia. Najtańsze są klasyczne budy nieocieplane o wielkości odpowiedniej np. dla jamnika. Za klasyczną budę ocieplaną dla sznaucera lub spaniela zapłacimy 400-600 zł. Budy dla największych psów (np. bernardyna, owczarka kaukaskiego) to koszt 600-800 zł. Ceny dodatkowych elementów – przedsionka lub tarasu – to ok. 100-200 zł.