Porady na płaski brzuch

Porady na płaski brzuch

O płaskim brzuchu marzy każdy z nas. Niestety, droga do osiągnięcia celu bywa niekiedy trudna. Zwłaszcza jeśli popełniamy podstawowe błędy. Jak się ich wystrzegać i pracować nad brzuchem, aby móc cieszyć się efektem swoich ćwiczeń?

Zaczynając trening na płaski brzuch najczęściej skupiamy się na ćwiczeniach typu brzuszki. Warto wiedzieć, że nie są podstawą treningu, który ma nam zapewnić smukłą sylwetkę. Najważniejszym elementem w drodze do płaskiego brzucha są ćwiczenia wyszczuplające, które pomagają nam spalać tłuszcz. Jeśli chcemy aby uwidocznił się kaloryfer, powinniśmy pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, która może go przesłaniać.

Najlepsze rezultaty dają średnio intensywne ćwiczenia aerobowe takie jak jogging, pływanie, jazda na rowerze czy rolkach. Jeśli pragnijmy spalać tkankę tłuszczową zadbajmy o to, aby trwały ponad 25 minut. Tylko taki czas pozwoli nam osiągnąć efekty. Ćwiczenia powinny odbywać się przy właściwym tętnie. Zaleca się, aby stanowiło o 55-85% maksymalnego tętna. Maksymalne tętno wyliczamy ze wzoru HR max= 220 – wiek.  Ćwiczenia aerobowe pozwalają także na poprawę kondycji, wzmagają krążenie krwi i limy oraz przyśpieszają metabolizm. Jak widać, są zatem nieodzownym elementem w walce o szczupłą sylwetkę.

Po zrzuceniu części nadwagi należy wdrożyć specjalne ćwiczenia na konkretne partie mięśni. Warto powtarzać je około 3 razy w tygodniu. Zawsze powinny być poprzedzone rozgrzewką i ćwiczeniami aerobowymi.

Pamiętajmy, że na płaski brzuch pracuje się również dietą. Same ćwiczenia nie wystarczą, jeśli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych na zdrowe. Nie chodzi to oczywiście o głodzenie się lub przyjmowanie jak najmniejszej liczby kalorii. Takie działanie tylko rozleniwia metabolizm i mimo początkowego spadku wagi, w przyszłości daj odwrotny efekt. Nabywamy bowiem tendencję do szybszego przybierania na wadze.

Istotne jest zbilansowanie diety zarówno pod względem wartości odżywczej (ilości białka, węglowodanów i tłuszczów) oraz energetycznej. Trwałe efekty osiągniemy ograniczając dzienną podaż kilokalorii o 500 do 1000 . Pozwoli to na stopniowa redukcję tkanki tłuszczowej, nie masy mięśniowej. Jeśli chcemy zmienić swoją dietę powinniśmy regularnie się odżywiać, spożywając dziennie 4-5 niewielkich posiłków. W codziennym jadłospisie powinniśmy unikać produktów zbożowych z oczyszczonej maki (białego pieczywa, makaronów), białego i rozgotowanego ryżu. Zastąpmy je pełnoziarnistym i razowym pieczywem, kaszami oraz brązowym lub nieoczyszczonym ryżem. Błonnik w nich zawarty wspomaga odchudzanie, oczyszcza jelita i reguluje stężenie glukozy we krwi, co zapobiega niekorzystnemu działaniu insuliny. Eliminacji z diety podlegają także źródła szkodliwych kwasów tłuszczowych, przyczyniających się do odkładania tłuszczu wokół tali. Rezygnujemy zatem ze słodyczy, czekolady, słonych przekąsek, alkoholu, żywności typu fast food oraz gotowych dań, zupek i sosów instant.

Jedynie zbilansowana i zdrowa dieta towarzysząca regularnym treningom  aerobowym i ćwiczeniom na poszczególne partie mięśni doprowadzi nas do upragnionej sylwetki. Żaden element nie może występować osobno. Jedynie takie połączenie zagwarantuje nam sukces w odchudzaniu.