Pieczenie ciasta drożdżowego – musisz to wiedzieć zanim zaczniesz

Pieczenie ciasta drożdżowego – musisz to wiedzieć zanim zaczniesz

Upieczenie ciasto drożdżowego dla wielu gospodyń domowych jest nie lada wyzwaniem. Są i takie, które otwarcie przyznają, że ciasto drożdżowe jest dla nich za trudne do zrobienia. Chyba dlatego ciasta drożdżowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród amatorów słodyczy. A tak naprawdę przepis na ciasto drożdżowe jest banalnie prosty.

Co trzeba wiedzieć na początek?

Wystarczy znać kilka zasad i można cieszyć się własnoręcznie zrobionym makowcem, czy drożdżówkami z czekoladą. Ciasta drożdżowe mają to do siebie, że najsmaczniejsze są świeże, a nawet jeszcze ciepłe smakują wybornie. Dobre przepisy na ciasta drożdżowe znajdziemy w Internecie. Kilka ważnych kwestii poruszymy również w dalszej części artykułu. Aby takie ciasto się udało, temperatura w pomieszczeniu , w którym będzie ono przygotowywane musi być w miarę wysoka, przynajmniej 20 stopni, lub trochę więcej.

Ciasta drożdżowe – kilka sprawdzonych porad

W zależności od przeznaczenia ciasta drożdżowego, dajemy do niego różną ilość cukru. Gdy na przykład robimy drożdżowy spód do pizzy, to wystarczy łyżeczka cukru, po to tylko, by drożdże się ruszyły. Ale załóżmy, że pieczemy słodkiego makowca. Należy podgrzać mleko, ale  tylko odrobinę, żeby nie było ani zimne, ani zbyt gorące. Do miski dajemy drożdże, świeże lub suszone, dodajemy łyżkę cukru, troszeczkę ciepłego mleka i kilka łyżek mąki. To jest tak zwany zaczyn. Odstawiamy go do wyrośnięcia. Gdy już zwiększy swoją objętość, wtedy dodajemy resztę cukru, wedle upodobania można dodać cukier waniliowy, trochę roztopionego i schłodzonego masła, jajko, jedno lub kilka, resztę mleka i mąki tyle , ile przyjmie ciasto. Doświadczona kucharka wie, jak ustalić proporcje, by ciasto drożdżowe nie było ani zbyt gęste , ani za rzadkie. W dalszej kolejności takie ciasto należy wyrobić albo ręcznie, albo w robocie kuchennym.

Jak przygotować ciasto?

Ważne, by było jednostajnie wyrobione i elastyczne. Następnie takie ciasto jeszcze pozostawiamy do wyrośnięcia. Gdy jest wystarczająco wyrośnięte przenosimy je na stolnicę posypaną mąką i formujemy najpierw kulę, którą potem wałkujemy na prostokąt. Na tak przygotowane ciasto nakładamy równomiernie masę makową i zwijamy w rulon. Następnie sklejamy brzegi i  przenosimy makowiec na blachę. Jeszcze chwilę czekamy, aż podrośnie na blasze, potem smarujemy roztrzepanym jajkiem i wkładamy do nagrzanego piekarnika na około pół godziny.

Ciasto drożdżowe, w tym przypadku makowiec, powinno w piekarniku jeszcze wyrosnąć i ładnie się zarumienić. Ostatni krok, to wyjęcie ciasta drożdżowego z piekarnika, odczekanie, aż nieco przestygnie, a następnie kosztowanie i smakowanie własnoręcznie upieczonego ciasta. W Internecie można znaleźć niejeden przepis na ciasto drożdżowe. Smacznego.