Kolacje podczas odchudzania się – co i kiedy jeść, aby nie tyć?

Kolacje podczas odchudzania się – co i kiedy jeść, aby nie tyć?

Istnieje wiele mitów na temat jedzenia kolacji na diecie odchudzającej. Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych jest ten, który mówi o tym, że ostatni posiłek najlepiej jeść o godzinie 18. Wiele osób nie wie co i kiedy jeść, aby nie spowalniać procesu odchudzania. Na szczęście kwestia spożywania kolacji wcale nie jest taka trudna i wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Zobacz co jeść na kolacje i jakie posiłki możesz spożywać bez wyrzutów sumienia przed snem.

Co jeść na kolacje, jeśli jesteśmy głodni, ale nie chcemy spożywać wielu kalorii?

Wiele osób narzeka na to, że to właśnie pod wieczór odczuwa największy głód i nie wie jak sobie z nim radzić. W momencie, gdy rano i po południu nie ciągnie nas aż tak do jedzenia, to wieczorem ciężko jest nam się oprzeć wysokokalorycznym posiłkom i niezdrowym przekąskom. Jeśli ten problem dotyczy także Ciebie, to staraj się, aby ostatni posiłek, który zjesz w ciągu dnia, zawierał sporą ilość błonnika pokarmowego. Można go znaleźć w warzywach, nasionach, orzechach i pełnoziarnistych produktach. W zahamowaniu apetytu może Ci też pomóc białko, które znajduje się w jajkach, rybach i nabiale. Dobrym pomysłem na kolacje będzie więc posiłek, który zawiera białko i błonnik, ponieważ pozbędziesz się uczucia głodu, a nie spożyjesz zbyt dużej ilości kalorii na noc.

Kiedy i co jeść na kolacje, aby nie czuć się ciężko?

Porady o odchudzaniu najczęściej mówią o tym, aby na noc nie spożywać zbyt tłustych i wysokokalorycznych posiłków, ponieważ uczucie ciężkości może utrudniać zasypianie. Unikaj bardzo tłustych potraw i staraj się jeść na ok. 2-3 godziny przed snem. Dobrym pomysłem na kolacje jest pieczona ryba lub ta ugotowana na parze. Do tego można przyrządzić sałatkę z niewielkim dodatkiem oliwy z oliwek. Unikaj tłustego nabiału i staraj się wybierać ten chudy. Dobrze jest zrezygnować ze smażonych potraw na rzecz tych gotowanych lub całkowicie surowych. Dzięki temu nie będziesz czuć ciężkości na żołądku.

Co jeść na kolacje, aby nie tyć?

Jeśli nie wiesz co zjeść na kolacje, aby nie tyć, to weź pod uwagę swoją dzienną podaż kalorii. Kolacja powinna stanowić ok. 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli nie będziesz przekraczać określonej sumy kalorii dziennie, to nie powinieneś mieć problemu z chudnięciem. Łatwo jest więc obliczyć, że jeśli Twoje dzienne zapotrzebowanie wynosi 2000 kcal, a Ty do wieczora zjadłeś już 1700 kcal, to kolacja może mieć 300 kcal itd. Staraj się rozłożyć kaloryczność posiłków w ciągu dnia równomiernie, aby uniknąć sytuacji, w której przed kolacją będziesz już miał spożyty dzienny limit kalorii.