Piękne rośliny do Twojego ogrodu-magnolia Genie oraz hortensja Nikko Blue

Piękne rośliny do Twojego ogrodu-magnolia Genie oraz hortensja Nikko Blue

Posiadasz ogród i zapewne chcesz, aby zagościły w nim piękne rośliny. Chcę dziś zaproponować kilka porad dotyczących uprawy pięknych, wieloletnich i nietuzinkowych krzewów. Mowa o hortensji ogrodowej odmiana Nikko Blue oraz magnolii Genie.

Pierwszą z nich możemy spotkać także pod łacińską nazwą Hydrangea macrophylla Nikko Blue.

Jest to roślina, która osiąga około 1 metra wysokości. Rozrasta się również na podobną średnicę, dzięki czemu możemy posadzić ją w centralnym punkcie ogrodu.
Kwiaty krzewu jak wskazuje jego nazwa mają błękitno-niebieską barwę. Wyrastają z grubych pędów w towarzystwie mięsistych, ciemnozielonych liści. Kwitnienie jest bardzo obfite przez okres całego lata, dając piękne, kuliste i gęste kwiatostany. Z uwagi na czas kwitnienia podcinanie rośliny zaleca się wiosną oraz jesienią po przekwitnięciu.
Hortensja nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak aby kwitła intensywnie należy pamiętać o kilku zasadach.

Sadzenie rozpoczynamy późną wiosną, gdyś roślina nie jest odporna na mróz, więc najlepiej poczekać do momentu kiedy minął ostatnie wiosenne przymrozki. Dołek do zakorzenienia kopiemy na wielkość donicy krzewu. Hortensja lubi ziemię żyzną, próchniczą oraz wilgotną. Glebę można przygotować z domieszką kwaśnego torfu. Nawożenie rośliny robimy regularnie po jej zasadzeniu aż do momentu po przekwitnieniu.

Pamiętać należy aby stanowisko dla hortensji nie było zbyt nasłonecznione z uwagi na wymóg wilgotnej gleby a także działanie promieni słonecznych, mogące powodować wysuszanie kwiatostanów. Przed okresem zimowym należy krzew okryć agrowłókniną lub chochołem ze słomy.

Kolejną propozycją do upiększenia ogrodu na długie lata jest krzew czyli magnolia odmiana Genie. Jest to roślina charakteryzująca się grubymi ale jednocześnie delikatnymi i ciemnozielonymi liśćmi i najważniejsze ciemnobordowymi, dużymi i kulistymi kwiatami. Kwiatostany pojawiają się na pozbawionych liści gałązkach. Okres kwitnienia przypada na przełom wiosny i lata tj. okolice maja i czerwca, dzięki czemu roślina uchrania się przed wiosennymi przymrozkami. Magnolia dorasta na wysokość ok. 4 metrów.
Magnolię należy posadzić wiosną, przed okresem kwitnienia do gleby żyznej i lekko kwaśnej. Stanowisko powinno być umiarkowanie nasłonecznione, delikatnie wilgotne a sama roślina może zostać obsypana korą drzewną.

Należy pamiętać aby wybrać odpowiednie miejsce, ponieważ magnolia posiada delikatne korzenię, na które ewentualne zabiegi przesadzania mogłyby niekorzystnie wpłynąć a nawet je uszkodzić.
Dostosowanie odpowiednich warunków do uprawy tej rośliny pozwoli cieszyć się jej pięknem przed długie lata, ponieważ jest to krzew charakteryzujący się długim okresem wzrostu. Ponadto jej przepiękne kwiaty pozostają do okresu przekwitania w niezmienionej formie i barwie, co jest niewątpliwie zaletą posiadania magnolii w swoim ogrodzie.
Kolejną zaletą magnolii Genie jest odporność na ujemne temperatury. Dzięki temu, że jest mrozoodporna, nie musimy wykopywać jej na okres zimowy w obawie przed uszkodzeniem rośliny przez niską temperaturę i chłód.