Psy myśliwskie

Psy myśliwskie

Jamnik szorstkowłosy

Kraj pochodzenia: Niemcy.  Jamniki to jedna z najmniejszych ras psów myśliwskich. Wykorzystywane głównie jako norowce, czyli pies którego zadaniem jest wypłoszenie zwierząt z nor, na przykład lisów, królików czy borsuków. Rasa ta idealnie nadaje się do tego zadania, dzięki swojemu wydłużonym kształtom oraz nieustępliwości. Wymiary, waga: od 6 do 9 kg, długość od 18 do 35cm. Długość życia: 14-18 lat. Są to psy bardzo żywe, inteligentne, z dość trudnym charakterem,  nieufny wobec obcych, potrafi głośno oszczekać gości przychodzących w odwiedziny. Swój trudny charakter nadrabia jednak, bezgranicznym przywiązaniem do właściciela. Ma bardzo silny instynkt myśliwego, gdy zwietrzy trop potrafi nie reagować  na wołanie. Jest to rasa dla ludzi aktywnych, którzy będą potrafili podporządkować sobie tego małego indywidualistę. Wystarczy wykazać się konsekwencją, stanowczością oraz cierpliwością, a jamnik zostanie naszym wiernym i oddanym towarzyszem.

Foksterier szorstkowłosy

Kraj pochodzenia: Anglia. Jedna z najstarszych ras terierów. Nieduży pies myśliwski. O bardzo żywiołowym temperamencie. Ogromnych pokładach odwagi cechującą wszystkie teriery, a także silę i zwinność. Rasa ta doskonale nadaję się na stróża domowego miru.  Nie poleca się jednak tej rasy, rodziną które posiadają małe dzieci. Należy pamiętać, że jest to rasa myśliwska i wymaga sporo ruchu, z tego powodu poleca się go dla osób aktywnych. Należy również pamiętać, że psy te uwielbiają tropić i kopać, więc nasz ogród może wzbogacić się o kilka dodatkowych dołków. Wystarczy poświęcić mu trochę uwagi oraz być konsekwentnym w szkoleniu, a zyskamy wesołego towarzysza zabaw na świeżym powietrzu. Dużą zaletą tej rasy jest, mała potrzeba pielęgnacji oraz zdrowie. Wielkość 40cm. Waga około 8kg. Długość życia 12-15 lat. Ze względu na swój doskonały węch, często wykorzystywany jako pies w służbach mundurowych.

Jack Russell  Terier

Małe psy o wielkim temperamencie, tak w skrócie można je opisać. Zyskujące coraz większą popularność  w miastach jako domowy pupil. Pamiętajmy jednak, że to bardzo żywiołowy pies o silnym instynkcie myśliwskim, który nie każdemu przypadnie do gustu. Potrafi być bardzo hałaśliwy. Posiada także wiele zalet, jest wesołym łobuzem którego rozpiera energia, lubi towarzystwo ludzi, niekoniecznie dzieci, ponieważ należy traktować go z respektem i może nie być wyrozumiały.  Jak przystało n prawdziwego łowce jest pewny siebie i odważny , co może stwarzać problemy podczas spacerów, gdy rzuci się w pogoń na przykład za wiewiórką.  Jest także doskonałym stróżem domowym. Ze względu na swoje małe rozmiary oraz instynkt łowcy, wykorzystywany jest  służbach mundurowych jako pies tropiący.