Pieluchy wielorazowe – ile kosztują i czy opłaca się je kupować?

Pieluchy wielorazowe – ile kosztują i czy opłaca się je kupować?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu używanie pieluch wielorazowych było standardem i mało kto mógł sobie pozwolić na „luksus”, jakim akurat w tamtym okresie były pieluchy jednorazowe. Nie tylko były one drogie, ale także trudno dostępne. Z biegiem lat uległo to jednak zmianie, a na półkach w supermarketach, bez problemu można było znaleźć pieluszki jednorazowe wielu marek. Tak jest do dziś i wiele mam decyduje się właśnie na tego typu produkt ze względu na wygodę. Wystarczy zdjąć pieluszkę i wyrzucić ją do kosza.

Ostatnio jednak można zauważyć, że trend na używanie wielorazowych pieluch wraca i trzeba przyznać, że ma to wiele zalet. Jedną z nich są oszczędności oraz aspekt ekologiczny korzystania z pieluch wielorazowego użytku. Ile jednak kosztują pieluszki wielorazowe i czy rzeczywiście mogą generować duże oszczędności w domowym budżecie?

Ile pieluszek zużywa się podczas 2 lat przewijania dziecka?

Dwa lata to średni okres, w którym mamy przewijają swoje dzieci. Oczywiście nie jest to reguła, ponieważ jedne maluchy szybciej wyrastają z używania pieluch, a drugie nieco później. Przyjmijmy jednak, ze 2 lata to okres, w którym codziennie będziesz przewijać swojego malucha. Okres pierwszych 3 miesięcy życia dziecka jest najbardziej intensywny, jeśli chodzi o zmianę pieluszek – zużywa się ich od 10 do nawet 15 dziennie. W nieco późniejszym okresie (od 4 miesięcy do roku) liczba używanych pieluszek spada do ok. 6-9 na dzień. Z kolei dzieci od 1 roku życia do około 2 lat potrzebują zmiany pieluszki ok.5-7 razy dziennie.

Łatwo jest więc obliczyć, że w okresie 0-3 miesiące zużytych zostanie ok. 1000 pieluch, w okresie 4-12 msc ok. 2000, a w okresie 1-2 lata ok. 1800. Łącznie daje to ok. 5000 pieluch przez dwa lata! Całkowity koszt pieluch wyniesie od. 3500 zł do nawet 5000 zł, jeśli zdecydujesz się na pieluchy droższej marki. Jest to bardzo duża kwota, biorąc pod uwagę, ile możesz wydać na pieluszki wielorazowe.

Czy kupowanie pieluszek wielorazowych się opłaca?

Zdecydowanie tak. Na pieluszki wielorazowe z wkładem trzeba wydać ok. 1500-2500 zł w ciągu dwóch lat. Co więcej, możesz poprosić rodzinę, która i tak chciałaby kupić coś na start dla maluszka o to, aby były to właśnie pieluszki wielorazowe. Do tego w internecie można znaleźć wiele aukcji z pieluszkami wielorazowymi w dobrej cenie, ponieważ ktoś stwierdził, że takie rozwiązanie nie jest dla niego.

Jednorazowy wydatek jest w tym przypadku większy, niż w przypadku dokupywania pieluszek jednorazowych jednak w dłuższej perspektywie możesz zaoszczędzić sporą sumę. Co więcej, pieluszki wielorazowe możesz używać przy drugim dziecku, więc zaoszczędzisz jeszcze więcej pieniędzy. Nie da się więc ukryć, że jest to opłacalne rozwiązanie pod względem finansowym.