Terrarium w pokoju dziecięcym. Jak je założyć

Terrarium w pokoju dziecięcym. Jak je założyć

Podstawą do wyboru terrarium stanowi to, jakie zwierze będziemy w nim trzymać. Zarówno jego rozmiar, usytuowanie a także wyposażenie stanowią bardzo  ważną kwestię i są dobierane indywidualnie do zwierzęcia czy jego trybu życia.

 

Przed zakupem i montażem terrarium warto odwołać się do książki „Terrarium – poradnik dla początkujących” Thomasa van Kampena, który nieco przybliży nam wszelkie ważne kwestie związane z posiadaniem terrarium. W sklepach dostępne są głównie szklane terraria, których ceny są bardzo zróżnicowane.

Terrarium to sztuczne pomieszczenie stworzone na potrzeby hodowli jakiegoś zwierzęcia, ważny jest aspekt stworzenia mu jak najbardziej naturalnych warunków, przeważnie trzyma się w nim gady i płazy. Głównie zbudowany jest ze szkła, jednak można też pokusić się o terrarium z drewna, plastiku lub blachy.  To, jak zbudowane jest terrarium zależy od zwierzęcia, jakie w nim żyje. Modele, które posiadają przesuwane drzwiczki z przodu będą odpowiednie dla węży, kameleonów, natomiast te, które posiadają pokrywy u góry będą zdecydowanie lepsze dla pająków czy też skorpionów. Jeżeli mamy zdolności do majsterkowania możemy własnoręcznie zbudować terrarium, w którym wszystkie ściany będą wykonane z drewnianych płyt a jedna ściana będzie przezroczysta- jest to wygodnie ponieważ sami możemy wybrać rozmiar jaki nas interesuje.

Podstawy

Podczas zakupu bądź samodzielnej budowy terrarium ważną kwestią jest umieszczenie ścianki, która będzie imitowała naturalne środowisko naszego pupila. Najczęściej chodzi o ścianki takie jaki skałki czy chociażby konary drzew. Tło natomiast powinno być dopasowane do całości i do zwierzaka oraz odporne na wilgoć i pleśń.

Oświetlenie i ogrzewanie

Zwierzęta, które hodujemy w terrariach najczęściej są przyzwyczajone do ciepłych klimatów, warto więc zapewnić im lampy, które nie tylko oświetlą, ale i ogrzeją mieszkańca terrarium. W tym celu do wyboru mamy dwa rodzaje żarówek: dzienne, które będą dawały światło białe oraz nocne, które będą świeciły niebiesko lub czerwono. Warto też uwzględnić moc żarówki, ponieważ musy być bezpieczna dla zwierzęcia. Celem takiego oświetlenia jest zachowanie cyklu dnia i nocy. Ponadto warto wyposażyć się w wodoodporne kable lub maty grzewcze, ceramiczne emitery ciepła oraz specjalne żarówki.

Podłoże

Tak samo ważne jak ogrzewanie i oświetlenie jest podłoże. Dzięki odpowiedniemu dobraniu podłoża, zwierze będzie mogło korzystać ze swoich naturalnych umiejętności. Jednym z nich jest drobny piasek kwarcowy, który dostępny jest w wielu kolorach. Ponadto w terrarium warto umieścić kamienie, skałki, korzenie po których zwierze może się wspinać i za którymi może się chować.

 

Terrarium, które jest odpowiednio przygotowane i dostosowane do konkretnego zwierzęcia będzie jego drugim domem. Stanowi dla właściciela nie tylko rozrywkę, ale także odpowiedzialność, warto więc do tematu odpowiednio się przygotować i zapewnić zwierzęciu jak najlepsze warunki.