Piszczałka, piłka czy szarpak – wybieramy zabawkę dla psa

Piszczałka, piłka czy szarpak – wybieramy zabawkę dla psa

Psy od zawsze towarzyszą człowiekowi podczas najróżniejszych czynności, często będąc bardziej docenianymi niż jakiekolwiek inne zwierzęta domowe i towarzyszące. Jednocześnie to właśnie w przypadku czworonogów rynek produktów zoologicznych jest wręcz ogromny, zarzucając właściciela rozmaitymi rzeczami niekoniecznie dobrymi czy potrzebnymi dla psa. Do takich produktów należą również zabawki dla psów, dostępne nie tylko w sklepach zoologicznych, ale i zwyczajnym marketach.

Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, iż każda zabawka jest tak samo dobra dla naszego czworonoga. W takiej różnorodności bez trudu znaleźć można rozmaite produkty, które niekoniecznie są właściwie przystosowane do potrzeb psa. Jak więc wybrać takie zabawki dla psa, które będą dla niego bezpieczne, a jednocześnie zagwarantują wiele godzin dobrej zabawy? Sprawdźmy!

Właściwy materiał

Podstawową sprawą jest dobranie właściwego materiału do zabawki. Jeśli zamierzamy bawić się daną zabawką z psem, to jedynym wyznacznikiem powinna być trwałość materiału; wówczas mamy pewność, że nie wydamy pieniędzy na coś, co zostanie w kilka minut zniszczone. W takim przypadku dobrze jest decydować się na zabawki dla psa mocno zszyte, bez słabych punktów. Jeśli jednak wybieramy zabawkę, którą pies ma bawić się samodzielnie – np. do gryzienia dla szczeniąt – musimy zadbać o to, aby była wykonana z bezpiecznego materiału. Co to oznacza? Przede wszystkim zabawka powinna być zrobiona z takiego tworzywa, które – po przypadkowym czy celowym połknięciu – nie zaszkodzi psu. Zwłaszcza w przypadku szczeniąt należy stawiać na zabawki wykonane z lateksu zamiast ciężkiej gumy. Oczywiście, nie sprawia to, że możemy nie zwracać uwagi na to, co pies robi z zabawką; lepiej jest regularnie nadzorować przebieg jego harców, aby we właściwym momencie zabawkę zwyczajnie zabrać.

Piszczałka – tak czy nie?

Wiele kontrowersji jest wokół piszczałek, które są obecne w psich zabawkach. Część osób mówi, że takie zabawki mogą wzmagać agresję i powodować, że pies nie będzie reagował na piszczenie np. mniejszego zwierzaka jako sygnał do zaprzestania zabawy. Prawda leży jednak po środku – dobrze jest dobierać zabawkę konkretnie do psa. Jeśli nasz pies jest zwierzęciem dość reaktywnym i chętnie się bawiącym, to piszczałka jest mu zupełnie niepotrzebna – może nawet powodować, że na spacerach pies będzie się mniej słuchał czy wpadał w taką zabawę, w której nie będziemy w stanie go kontrolować. Jeśli jednak pies niechętnie się bawi, a piszczałka przyciąga jego uwagę, to możemy zainwestować w taką zabawkę, podawaną psu pod kontrolą. Dobrze jest tylko zadbać o to, aby zabawa zawsze była nadzorowana przez człowieka, a pies nie wyrabiał w sobie negatywnych zachowań.

Co z szarpaniem?

Szarpanie i przeciąganie są dwiema zabawami, które każdy pies uskutecznia. Zabawki dla psa przeznaczone do takiej zabawy muszą być więc szczególnie trwałe oraz dostosowane do rozmiarów czworonoga. Przeciąganie się z psem jako takie jest doskonałą formą nagrody socjalnej, dlatego warto tak bawić się z psem; trzeba jednak wypracować specjalne komendy, na które pies będzie reagował, puszczając zabawkę dokładnie w momencie, gdy mu to nakażemy. Zabawki tego rodzaju świetnie sprawdzą się podczas trenowania psiego posłuszeństwa na co dzień czy psich sportów, w których nagradzanie jest odłożone w czasie. Nie należy tak bawić się jedynie ze szczeniakami, bo silne przeciąganie może spowodować przesunięcie zgryzu, problematyczne w późniejszym wieku. Zabawki dla psa służące do przeciągania powinny być trwałe, ale zarazem miękkie, aby nie uszkodzić psiego podniebienia; dobrze sprawdzają się zabawki na sznurku wykończone np. futerkiem czy kawałkami polaru. Jeśli zabawkę dodatkowo rzucamy do aportu, może posiadać ona na końcu piłkę.

Idealny aport

Do aportowania zazwyczaj warto wybierać piłki, ponieważ nie tylko dobrze się je rzuca, ale również dodatkowo odbijają się od podłoża. W przypadku, gdy chcemy zachęcić psa do aportowania z wody, musimy zwrócić uwagę, aby zabawka dla psa wykonana była z materiału, który nie tonie, a unosi się na powierzchni wody; dobrze jest to również robić w wodzie stojącej, inaczej musimy liczyć się ze stratą piłki. Do aportowania w ciemnościach lepiej wybierać piłki z materiałów fluorescencyjnych czy z dodatkowymi, migającymi diodami. Jeśli chcemy rzucać dalej, możemy dobrać do piłki specjalną rączkę, zwiększającą zasięg rzutu. Co istotne, dobrze jest również troszczyć się o to, aby piłka była odpowiednia dla psiego pyska; część czworonogów nie chce bawić się np. piłkami zbyt miękkimi czy twardymi, dlatego wyboru należy dokonywać indywidualnie. Najtwardsze, a zarazem lekkie piłki to te wykonane z gumy TPR; będą one dość trwałe. Miękkie będą piłki piankowe, jednakże one łatwo się niszczą. Piłki z piszczałkami dobrze jest wybierać indywidualnie zależnie od psa – o czym pisaliśmy wyżej. Dostępne są również specjalne piłki w nietypowych, łatwych do rzucania i noszenia w pysku kształtach czy np. z otworami, powodujące świszczenie podczas lotu.