Pomoc w organizacji pogrzebu

Pomoc w organizacji pogrzebu

Organizacja pogrzebu nie jest prostą sprawą, zwłaszcza gdy człowiek musi się nią zająć po raz pierwszy w życiu, a do tego targają nim różne negatywne emocje, związane przede wszystkim z ogromnym bólem po stracie ukochanej osoby. Warto więc na pewno zapewnić sobie jakąś pomoc w załatwianiu tych przykrych formalności. A każdemu jest w stanie ją zaoferować dobry zakład pogrzebowy. Czym zatem tak konkretnie zajmuje się taka placówka? Na czym polegają jej usługi i ile trzeba za nie zapłacić?

W zakres ofert zakładów pogrzebowych wchodzą zarówno usługi zupełnie podstawowe, jak i te nieco bardziej nietypowe, czyli dodatkowe. Podstawa obejmuje głównie transport ciała do kościoła i miejsca pochówku (np. cmentarza), zakup i wybór trumny bądź urny oraz ewentualną kremację. Usługami dodatkowymi będą z kolei wszelkiego rodzaju udogodnienia, czyli np. wykonanie makijażu pośmiertnego na zmarłym bądź wydruk nekrologów i umieszczenie ich w wyznaczonych przez klienta miejscach. Takie usługi są oczywiście dodatkowo płatne. Nie trzeba z nich jednak obowiązkowo korzystać. Klient sam decyduje o tym, co jest mu potrzebne. Równie dobrze może więc zdecydować się na zupełnie podstawowy pakiet usług pogrzebowych, który zostanie mu zaoferowany w korzystnej i stosunkowo niskiej cenie.

A czy usługi pogrzebowe uwzględniają transport gości, którzy będą brać udział w uroczystościach? Kwestie logistyczne, chociażby te powiązane z transportem, na pewno warto sobie przemyśleć, mimo iż będzie to trudne, zważając na okoliczności. Goście muszą jednak w jakiś sposób dostać się później z kościoła na cmentarz lub do innego miejsca, w którym zostanie umieszczone ciało zmarłego. Niektóre zakłady pogrzebowe rzeczywiście proponują klientom wynajem specjalnego autobusu, który jest w stanie pomieścić sporą ilość gości. Warto na pewno zapytać, iloma miejscami dysponuje taki autokar, zwłaszcza jeśli w uroczystości ma wziąć udział duża liczba osób. O transporcie trzeba pomyśleć zwłaszcza w przypadku zapraszania starszych ludzi. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której ktoś nie miałby jak dojechać na cmentarz lub nie potrafiłby się do niego dostać przez nieznajomość okolicy.

Rodzina zmarłego może sama przygotować go do uroczystości pogrzebowej, jednakże jest to na tyle trudne, że to zadanie również lepiej powierzyć komuś innemu. Zakład pogrzebowy (Kraków polecamy EPITAFIUM) także może się nim zająć. Warto na pewno przynajmniej pomyśleć o tym rozwiązaniu, gdyż pracownicy zatrudniani w zakładach kosmetycznych mają doświadczenie w przygotowywaniu zmarłych do pochówku. Mogą zająć się zatem ogólną toaletą pośmiertną, ale też i kosmetyką oraz ubieraniem zwłok. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy planuje się raz jeszcze otworzyć trumnę przed samym pogrzebem. W tym celu zwłoki trzeba oczywiście zabalsamować i wykonać na nich podstawowe zabiegi higieniczne i kosmetyczne. Dobry zakład spokojnie się tym wszystkim zajmie.