Wady i zalety pracy zdalnej

Wady i zalety pracy zdalnej

Obecnie wielu pracowników biurowych musiało przejść na zdalny tryb pracy. Wykonywanie obowiązków zawodowych w domu ma swoje plusy, ale może też okazać się totalną klapą. Wpływ na to ma nie tylko Twój charakter i umiejętność pracy w każdych warunkach, ale również to, czy ktoś Ci tej pracy przypadkiem nie utrudnia. Spróbujemy wymienić wady i zalety pracy zdalnej.

Do zalet pracy zdalnej na pewno zaliczymy elastyczny czas pracy – sam decydujesz, kiedy zaczynasz wykonywać swoje obowiązki. To Ty również decydujesz, kiedy nadejdzie czas na przerwę i ile będzie ona trwała. Ważne jest, aby wyrobić się ze wszystkim w określonym czasie. Praca zdalna nie zwalnia Cię z odpowiedzialności i terminowej realizacji zadań. Jeżeli jednak pracujesz na własny rachunek, możesz sobie pozwolić na leniuchowanie. Jednak niezbyt długie – przecież chcesz zarobić pieniądze, prawda?

Kolejną zaletą pracy zdalnej jest oszczędność paliwa. Pracując w domu nie musisz dojeżdżać do biura, a zatem nie musisz też tankować tak często samochodu. Ma to jeszcze jedną zaletę! – brak korków. Zamiast tracić nerwy stojąc 15 minut między samochodami, możesz w spokoju wypić kawę.

W pracy zdalnej niewątpliwą zaletą jest jej wygoda. Nie musisz nosić szpilek i niewygodnej koszuli. Możesz również pozwolić sobie na brak makijażu lub kilkudniowy zarost w przypadku panów. Wskocz w wygodny dres, albo po prostu zostań w łóżku, weź laptop na kolana i pracuj.

Praca zdalna jest wspaniałym rozwiązaniem dla młodych mam. Nie muszą one szukać opiekunki lub prosić najbliższych o pomoc. Mogą same zająć się dzieckiem i czuwać nad jego rozwojem, jednocześnie zarabiając pieniądze. Oczywiście czasami wykonanie obowiązków zawodowych będzie utrudnione – jednak młode mamy są teraz bardzo ambitne i zdeterminowane! Na pewno świetnie sobie poradzą i pogodzą macierzyństwo z pracą zawodową.

Wady pracy zdalnej

To co było wymienione jako pierwsza z zalet, teraz znalazło się też wśród wad pracy zdalnej. Elastyczny czas pracy może okazać się zgubny. Jeżeli nie potrafisz się zmobilizować i od kilku dni powtarzasz sobie „za chwilę to zrobię”, a na biurku czeka sterta dokumentów do przeanalizowania możesz mieć poważne problemy.

Wadą dla niektórych osób może być samotność – są tacy, którzy podczas pracy cenią ciszę i spokój, ale też tacy, którzy nie mogą funkcjonować, kiedy w pobliżu nie ma żywej duszy. I o ile współpracownicy są dla niego siłą napędową, o tyle członkowie rodziny mogą działać na niego zupełnie inaczej. Dzieci bawiące się obok, małżonek krzątający się po domu mogą bardzo dezorientować i irytować. Ważna jest umiejętność oddzielenia domowych obowiązków od pracy.