Robimy przetwory w warzyw – przydatne informacje

Robimy przetwory w warzyw – przydatne informacje

Robienie przetworów z warzyw wcale nie jest takie trudne ani pracochłonne, jak mogłoby się wydawać. Zimą nie ma przecież nic lepszego, niż samodzielnie przygotowane marynaty z ogórków lub kiszona kapusta. Świeże warzywa dostępne w sklepach nie są tak zdrowe, jak te naturalne, których mamy pod dostatkiem w lecie. Dlatego warto robić domowe przetwory.

Każda pani domu ma oczywiście własne sposoby na smaczne marynaty czy przeciery, ale jeśli dopiero zaczynamy swoja przygodę z przetworami, warto skorzystać z doświadczenia innych. Możemy podpytać mamę lub babcię, skorzystać z książek kucharskich i gotowych przepisów, ale i tak z czasem wypracujemy własne. Najważniejsze, żeby zacząć od przygotowania świeżych, zdrowych warzyw oraz odpowiednich pojemników – słoików, butelek czy glinianych beczek.

Jednym z najpopularniejszych sposobów konserwowania warzyw jest ich kiszenie. Możemy kisić właściwie wszystko – buraki, grzyby, jabłka, kapustę, ogórki, paprykę czy nawet śliwki. Takie kiszonki zawierają duże ilości witaminy C, minerałów i błonnika, a kwas mlekowy pobudza trawienie. Niestety mają w sobie mnóstwo soli, która co prawda chroni je przed zepsuciem, ale nie należy jej spożywać w nadmiarze. Dlatego nawet jeśli uwielbiamy kiszone ogórki, powinniśmy jeść je rozsądnie. Kiszenie warzyw jest stosunkowo łatwe – po prostu zalewamy je wodą z odpowiednimi dla danego przepisu dodatkami i czekamy, aż proces fermentacji zrobi swoje.

Nieco bardziej skomplikowane są marynaty – do ich wyrobu używa się octu, przez co mają pikantny smak, ale niestety nie każdy powinien je jeść. Jeśli chcemy, żeby nasze marynaty były nieco łagodniejsze, warto dodatkowo pasteryzować słoiki. Dobrze jest też stosować ocet winny, który jest zdecydowanie zdrowszy. Co ciekawe, marynować można nie tylko warzywa, ale też owoce i grzyby.

Bardzo częstym sposobem przetwarzania warzyw jest też ich pasteryzowanie. Dowolne soki, przeciery, a nawet gotowe sałatki i samodzielnie wykonane koncentraty czy pasty przyprawione wedle uznania ziołami i innymi dodatkami po prostu wlewamy do słoików czy butelek i podgrzewamy. Trzeba jednak pamiętać, że woda, w której obgotowujemy słoiki, nie powinna być chłodniejsza niż 60ºC, ale też nie wrząca. Czas takiej pasteryzacji to około 20 minut. Można też podgrzewać słoiki „na sucho”, czyli zapiekać je w piekarniku ustawionym na niską temperaturę przez około godzinę.

Doskonałym sposobem przedłużania przydatności warzyw do spożycia jest również ich suszenie i mrożenie. Niestety susz traci większość witamin, ale ma walory smakowe i zapachowe, duże ilości błonnika i cukru. Mrożonki natomiast zachowują większość właściwości odżywczych i są bardzo proste do przygotowania – wystarczy warzywa umyć lub lekko obgotować, zapakować i włożyć do zamrażalnika.