Szalunki wykopowe – najważniejsze informacje

Szalunki wykopowe – najważniejsze informacje

Wykopy ziemne to integralny element każdej inwestycji budowlanej. Najczęściej to w nich wylewany jest beton, który – po związaniu – staje się stabilnym fundamentem. Aby tak się stało, konieczne jest zastosowanie szalunków wykopowych. To one chronią beton przed obsypywaniem się ziemi i tym samym, zabezpieczają strukturę i nośność przyszłych fundamentów.

Kiedy montuje się szalunki i jak są wykonane?

Profesjonalne szalunki wykopowe zakłada się już na wstępnym etapie realizacji wybranej inwestycji. Dzięki nim nie tylko zabezpiecza się grunt przed obsuwaniem, ale też zapewnia się maksymalne bezpieczeństwo pracującym w wykopie osobom. Co ważne, nie są one jednolitym strukturalnie elementem, lecz składają się z kilku różnych elementów. Podstawową rolę odgrywa tu oczywiście drewno, z którego wyprodukowane są specjalne płyty. Ich celem jest zatrzymanie obsuwania się ziemi i minimalizacja zjawiska zapadania się gruntu.

W skład szalunku wchodzą również specjalnie zaprojektowane łączniki aluminiowe, których zadaniem jest ustabilizowanie poszczególnych płyt i usadowienie ich w pojedynczej płaszczyźnie. To dzięki nim  wykopy mają jednolity i niezmienny kształt, co oczywiście przekłada się na jakość wykonania fundamentu. Nieodłącznym elementem szalunku są też rozpory stalowe, które równoważą siłę oddziałującego na płyty gruntu.

Podział szalunków w kontekście funkcjonalności

Nowoczesne budownictwo dopuszcza możliwość zastosowania aż trzech różnych odmian szalunku, których forma i kształt są zależne od charakterystyki realizowanych prac. Szalunek lekki to konstrukcja, której masa nie jest większa niż 1400 kg. Z wariantu tego korzysta się przede wszystkim w trakcie wznoszenia fundamentów o konstrukcji żelbetowej. Szalunki średnie są z kolei stosowane wówczas, gdy ma się do czynienia ze znacznie większymi obciążeniami (np. przy budowie mieszkań).

Najtrwalszą odmianą zabezpieczenia wykopów to tak zwane szalunki ciężkie. Do ich produkcji – zamiast drewna – stosuje się przede wszystkim grubą, stalową blachę, której płaty są łączone ze sobą za pomocą odpowiednich rozporów i elementów łącznikowych. Z tego typu rozwiązań korzysta się zarówno w budownictwie mieszkaniowym (np. duże bloki), jak i w budownictwie przemysłowym.

Skąd wziąć szalunki?

Własnoręczny montaż zabezpieczeń wykopów jest bardzo skomplikowany i wymaga dużych umiejętności manualnych. Ich zakup również nie ma większego sensu, gdyż – jak łatwo się domyślić – mają one charakter jednorazowy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie takiego sprzętu na czas realizacji określonej inwestycji. Na rynku istnieje wiele podmiotów, które oferują gotowe konstrukcje szalunków i to w bardzo korzystnej cenie. Co więcej, dostępna oferta jest w pełni dostosowana do potrzeb każdego użytkownika.

Podsumowując, nowoczesne budownictwo wymaga zastosowania szeregu rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie skuteczne zabezpieczenie wykopów pod fundamenty i inne inwestycje budowlane.