Wiosna w ogrodzie – pierwsze rośliny i prace pielęgnacyjne

Wiosna w ogrodzie – pierwsze rośliny i prace pielęgnacyjne

Wiosną wszystko budzi się do życia, rozpoczyna się kolejny sezon w ogrodzie. Miłośnicy zielni już zacierają ręce, szykują sprzęt i doniczki. Ogród po zimie wymaga wielu prac pielęgnacyjnych, które konieczne są, aby rośliny zdrowo i pięknie prezentowały się w następnych miesiącach. W tym czasie sprząta się pozostałości po jesieni i po zimie, regeneruje się trawniki i zaczyna siać oraz sadzić rośliny. Niektóre gatunki mogą być w złej kondycji, będą potrzebować cięcia lub nawożenia. Co należy zrobić wiosną oraz jakie gatunki w tym czasie zaczynają pojawiać się na rabatach?

Pierwsze wiosenne miesiące

Koniec marca i początek kwietnia to najintensywniejsze miesiące dla ogrodników. W tym czasie temperatura w ciągu dnia jest już na tyle wysoka, że bardzo przyjemnie jest przebywać na zewnątrz. Trawa zaczyna się zielenić, a na rabatach pojawiają się pierwsze kiełki. Na początku warto posprzątać ogród, szczególne znaczenie ma przygotowanie trawników do dalszych prac pielęgnacyjnych.

Trawniki po zimie

Wszystkie liście, które pozostały na trawie muszą zostać sprzątnięte. Usuwa się również gałązki, owoce i szyszki, które spadły z drzewa. Jeśli trawa jest już wysoka, można ją skosić po raz pierwszy. Pierwsze koszenie nie powinno być zbyt krótkie, wystarczy skrócić murawę o parę centymetrów. Po koszeniu warto przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika. Aeracja, bo o to tym mowa, polega na wykonaniu w podłożu otworków przy pomocy specjalnych urządzeń. Zabieg daje świetne rezultaty, jeśli jest wykonany w sposób prawidłowy. Nie należy wykonywać go na zbyt mokrej trawie lub robiąc otworki za gęsto. Dzięki niemu korzenie źdźbeł będą miały lepszy dostęp do składników pokarmowych, przewietrzą się, a sama trawa będzie się lepiej korzenić. Aeracja dodatkowo pozwala pozbyć się warstwy filcu, który tworzy się zwykle po całym sezonie koszenia i cięcia murawy. Po grabieniu, koszeniu i napowietrzeniu powinno się zaaplikować pierwszą dawkę nawozu. Trawnik nawozi się azotem, potasem i fosforem. Na glebach ciężkich i ocienionych zaleca się stosowanie nawozów, które niwelują mech i zapobiegają jego powstawaniu. Trawnik po zimie może wymagać regeneracji. Najlepiej zrobić to przy użyciu specjalnych mieszanek służących do regeneracji trawnika. Nasiona dosiewa się po przekopaniu fragmentu trawnika, który uległ uszkodzeniu. Po siewie trzeba przykryć nasiona cienką warstwą podłoża i podlać, po paru tygodniach trawnik będzie jak nowy.

Odkrywanie roślin

Kiedy zmniejsza się ryzyko wiosennych przymrozków, można zdjąć osłony zimowe. Rozwiązuje się chochoły na hortensjach i pnączach. Delikatnie zdejmuje się gałązki świerkowe, które chroniły wrażliwe na mróz byliny i niskie krzewy. Najwyższy czas odkopać kopczyki, które chroniły podstawę pni krzewów różanych przed uszkodzeniami mrozowymi. Zdejmuje się też zabezpieczenia donic i pojemników z ozdobnymi krzewami.

Cięcie drzewek owocowych

W sadach zaczyna się okres intensywnej pracy, wiele drzew i krzewów owocowych wymaga w tym czasie cięcia sanitarnego i prześwietlającego. Skraca się wszystkie gałązki, które są zbyt długie. Wycina się dzikie przyrosty i prześwietla się korony. Z drzew powinny zostać usunięte wszystkie suche i chore pędy. Także pozostałości po owocach muszą zniknąć z drzewa. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku śliw, które często chorują na szarkę. Porażone fragmenty roślin zostające na drzewie będą zarażać owoce w następnym sezonie. Wiosną wycina się wszystkie pędy malin, aby roślina mogła na nowo wypuścić zielone, owocujące części. Podobnej pielęgnacji wymaga borówka amerykańska, jeżyna, agrest i porzeczki. Truskawki mogą potrzebować nowej agrowłókniny lub słomy.

Przygotowanie grządek, tuneli foliowych i szklarni

Kwiecień i maj to świetne miesiące na przygotowanie rabat pod uprawę warzyw. Należy dokładnie przekopać ziemię, pozbyć się pozostałości chwastów. Szczególnie ważne jest wytępienie wszystkich roślin wieloletnich, które nie są pożądane na grządkach. Najlepiej usnąć najmniejsze pędy perzu, korzenie mniszka, babki lancetowatej i koniczyny białej. Podłoże trzeba użyźnić za pomocą kompostu lub obornika granulowanego. Będzie to doskonałe źródło pierwiastków dla rozwijających się roślin. Nawóz organiczny należy dokładnie wymieszać z glebą. Szklarnie i tunele foliowe też muszą być przygotowane na przyjęcie młodych roślin. Szklarnie należy zdezynfekować, naprawić potarganą folię, wymienić ziemię i przygotować miejsce na sadzonki.

Wysiew nasion warzyw i owoców

Wczesną wiosną można przygotować rozsady wielu warzyw. W pojemnikach wysiewa się nasiona roślin kapustnych, na przykład kalafiora, jarmużu, brokułów i brukselki. Rośliny będą rosnąć w pojemnikach, następnie wsadzi się je do gruntu, kiedy temperatura na to pozwoli. Do doniczek wysiewa się też sałatę, pory, szczypiorek i cebule. W kwietniu i w maju wprost do gruntu wysiewa się rzodkiewkę, marchewkę, roszponkę. Rośliny z rodziny dyniowatych i psiankowatych (pomidory, papryka, cukinia i dynia) wysadza się dopiero po 10 maja, kiedy to znika ryzyko wiosennych przymrozków. Są to gatunki bardzo wrażliwe na mróz.

Wysiew nasion kwiatów, sadzenie cebul

Pierwsze rośliny ozdobne można wysiewać już na początku kwietnia. W tym czasie wykiełkuje żagwin, nagietek lekarski, kosmos i lwia paszcza. Do pojemników sieje się aksamitki i nachyłki. W późniejszym okresie można wysiać słoneczniki i łubiny. Wiosną sadzi się cebule i bulwy dalii, dziwaczków, cebulic, irysów i wielu innych roślin, które zakwitną latem.

Prace pielęgnacyjne przy oczku wodnym

Małe zbiorniki wodne musiały być zimą opróżnione i zabezpieczone przed mrozem, teraz można je napełnić. Warto też sprawdzić stan folii, pompy i roślin, które rosną w środku zbiornika oraz na brzegu. Wiele z nich może wymagać przesadzenia lub rozdzielenia. Wczesna wiosna to doskonały moment na tego typu prace. Po wszystkim oczko można napełnić świeżą wodą i włożyć do środka rośliny, które świetnie się tam czują. Na przykład lilie wodne lub rzęsę wodną.

Najpiękniejsze wiosenne rośliny

Pierwsze kwiaty pojawiają się pod koniec marca i na początku kwietnia, są to rośliny cebulowe, byliny i kwitnące krzewy. Ogród w pierwszych miesiącach wiosny może być inspirujący i barwny, trzeba tylko wiedzieć, które rośliny kwitną przed pojawieniem się liści. Wiosenne rośliny mogą rosnąć pod drzewami, bo pojawiają się wtedy, kiedy inne gatunki dopiero powoli budzą się do zimy. Mogą być sadzone na rabatach całorocznych, jako pierwszy element dekoracyjny. Później ustępują miejsca gatunkom, które kwitną na początku lata.

Floks szydlasty

Floks ma postać gęstych i niskich poduszeczek, które kwitną na kolor fioletowy, różowy lub biały. Wieloletnia bylina wymaga słonecznych stanowisk i dobrej jakości gleby. Jest idealną rośliną do ogrodów skalnych, na murki skalne lub do pojemników. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa, jest gęsta i odporna na zachwaszczenie. Po przekwitnięciu pozostają drobne i dekoracyjne liście.

Żagwin ogrodowy

Bylina bardzo podobna pokrojem i zastosowaniem co floks szydlasty. Często rosną razem, wchodząc w skład tzw. piątki wiosennej, czyli 5 roślin, które kwitną w tym samym czasie. Żagwin bardzo łatwo otrzymać wysiewając nasiona lub dzieląc kępki roślin.

Tulipany

Najpopularniejsze wiosenne rośliny. W ogrodnictwie wyróżnia się wiele grup tych roślin, ale najpopularniejsze są tulipany botaniczne i ogrodowe. Botaniczne, czyli naturalnie występujące rośliny o mniejszych kwiatach i drobniejszych cebulach. Tworzą dużo cienkich łodyżek, na każdej z nich jest jeden kwiat. Ogrodowe tulipany to te, które kojarzą się z Dniem Kobiet i bukietami w kwiaciarniach. Mają duże kwiaty i cebule. Płatki kwiatowej korony mogą być pełne lub pojedyncze, zbudowane z wielu okółków lub z jednego. Niektóre są postrzępione inne gładkie, występują prawie we wszystkich kolorach, mogą być nawet kilkukolorowe. Tulipany posadzone w dużej grupie są najpiękniejszą wiosenną ozdobą rabat kwiatowych.

Forsycje

Krzewy o pięknych żółtych kwiatach, którymi oblepione są całe gałązki rośliny. Wygląda to niezwykle, ponieważ kwiaty pojawiają się przed liśćmi, są pierwszą oznaką wiosny zaraz koło przebiśniegów i krokusów. Nadają się na żywopłoty i jako pojedyncze krzewy. Forsycja jest łatwa w uprawie, wymaga jedynie słonecznego stanowiska i gleby dobrej jakości.

Magnolie

Magnolie mogą być drzewami lub krzewami, tworzą piękne kwiaty, które u niektórych gatunków pojawiają się przed rozwojem liści. Magnolie mają duże, pachnące, różowe lub białe kwiaty. Wymagają słońca i dużo wolnego miejsca wokół siebie. Mogą być wrażliwe na choroby, a młodsze osobniki mogą przemarzać, dlatego trzeba je sadzić w miejscach osłoniętych od mroźnych wiatrów.

Pierwiosnki

Pierwiosnki mogą być bylinami lub roślinami jednorocznymi. Są bardzo łatwe w uprawie i rozsiewają się same. Pięknie wyglądają w trawie, w doniczkach na parapetach lub w ogródkach skalnych. Mogą być wielokolorowe lub jednobarwne, najczęściej spotyka się je w kolorze żółtym, białym lub różowym.

Hiacynty

Rośliny cebulowe, które pojawiają się wczesną wiosną, prawie w tym samym czasie co tulipany i krokusy. Mają duże i walcowate kwiatostany, które pięknie pachną i wabią owady. Hiacynty mogą rosnąć wiele lat w jednym miejscu i nie wymagają wysadzania na zimę, w przeciwieństwie do tulipanów. Gorzej się jednak rozmnażają, nie tworzą cebul przybyszowych. Można hodować je w pojemnikach, w ogrodach szklanych lub na rabatach kwiatowych.

Wierzby

Urokliwe kotki, które pojawiają się na pędach wierzb, są swego rodzaju symbolem wczesnej wiosny. Pierwsze kwiatostany pojawiają się już na początku marca. Jeśli wiosna jest ciepła, są pierwszym źródłem pokarmu dla wylatujących pszczół. Bazie mogą być większe lub mniejsze, wszystko zależy od gatunku wierzby. Piękne kotki są domeną wierzby iwy, tworzy ona gęste i duże kwiatostany.

Zawilce

Inaczej są zwane anemonami, w stanie naturalnym występują w lasach. W ogrodzie uprawiane są liczne odmiany zawilców, te najciekawsze wytwarzają pełne kwiaty w różnych kolorach. Zawilce lubią żyzne i nieco wilgotne gleby. Poradzą sobie w ocienionym stanowisku, rozmnażają się poprzez podział kłączy.