Zasady wysyłania niestandardowych palet kurierami

Zasady wysyłania niestandardowych palet kurierami

Palety są wykorzystywane do wysyłanie dużych i ciężkich ładunków lub przesyłek w opakowaniach zbiorczych. Ten rodzaj podstawy przede wszystkim stabilizuje ładunek. Sprawia, że łatwiej się go transportuje i magazynuje oraz pozwala wykorzystać takie wsparcie jak wózki widłowe czy też specjalistyczne samochody z windą lub podnośnikami. Oczywiście każda z firm kurierskich wprowadza swoje zasady dotyczące maksymalnych parametrów przesyłek paletowych oraz sposobach ich zapakowania. W efekcie te, które nie mieszczą się w zaleceniach, zostaną uznane za niestandardowe. Wówczas ich wysyłka będzie droższa, ale czasem będą również wymagać specjalnej obsługi.

Co to jest paleta niestandardowa?

O palecie niestandardowej mówimy, gdy w jakimkolwiek parametrze wykracza poza zalecane przez przewoźnika parametry. Może to być wiele różnych czynników takich jak nieregularny kształt czy też to, że najdłuższy bok nie jest podstawą. Za niestandardowe zostaną uznane także palety, które zawierają luźne i ciężkie przedmioty, których rozkład ciężaru nie układa się równomiernie oraz substancje płynne. W każdym wypadku trzeba zapoznać się z zasadami wysyłania niestandardowych palet konkretnego przewoźnika i stosować się do zaleceń, jak zapakować przesyłkę. To szczególnie istotne, gdy chce się nadać dużą paletę lub też ładunek o nieregularnym kształcie. Za każdym razem należy zadbać o to, by odpowiednio zabezpieczyć ładunek kartonami, folią czy też taśmami, by nie został on uszkodzony na żadnym etapie transportu. Towary nie mogą się przesuwać, a ich ciężar powinien być równomiernie rozłożony na podstawie. W przypadku wysyłania rzeczy wymagających specjalnej obsługi warto przesyłkę oznaczyć specjalnymi symbolami.

Jak nadać paletę niestandardową?

Najprościej jest nadać paletę, korzystając z serwisu online. W specjalne miejsca wpisuje się takie dane jak waga, wymiary, kody adresowe nadawcy i odbiorcy. W efekcie otrzymamy wyceny różnych firm kurierskich. Znajdziemy również informacje na przykład o maksymalnej wysokości, jaką paleta może mieć wysokość. Zazwyczaj w standardzie nie powinna ważyć więcej niż 700 kg, ale można znaleźć przewoźnika, który dostarczy cięższe ładunki. Muszą się mieścić się na standardowej podstawie o wymiarach 80 cm x 120 cm oraz mieć wysokość do 180 cm. Jeśli wykraczają poza te parametry, warto poprosić o indywidualną wycenę. Gdy ładunek wystaje poza obrys palety, przesyłka zostanie ona uznana za niestandardową. Trzeba pamiętać również o tym, że rzeczy muszą być na trwale przymocowane do podstawy i odpowiednio zabezpieczone oraz oznaczone. Standardowa przesyłka jest droższa. Na cenę usługi wpływają także takie parametry jak wielkość, waga czy docelowa lokalizacja oraz wybrane opcje dodatkowe.

Cena palety niestandardowej

Najczęściej wycena palety, która wykracza poza standard jest ustalana indywidualnie. Warto jednak zawsze wypełnić formularz zamówienia online. Wiele firm kurierskich przy wycenie bierze pod uwagę również odległość, jaką paleta ma pokonać i dopuszcza nadawanie przesyłek także na innych rozmiarach podstaw. Korzystanie z formularzy online jest łatwe i daje dostęp do różnych wariantów. Pozwala również znaleźć najbardziej korzystną opcję. Po wybraniu przewoźnika wystarczy uzupełnić dane adresowe oraz opisać zawartość przesyłki, zapłacić oraz wygenerować list przewozowy i czekać na kierowcę.