Hosting – czy jest niezbędny do działania strony?

Hosting – czy jest niezbędny do działania strony?

Wiele osób nie zdaje sobie dokładnie sprawy z tego, na jakiej zasadzie działają strony internetowe i co jest potrzebne do tego, aby taka strona prawidłowo funkcjonowała. Nie ma w tym nic złego, natomiast może się to okazać problematyczne, kiedy taki ktoś zapragnie stworzyć własną witrynę – czy to bloga, czy stronę firmową, czy cokolwiek innego.

Jedną z „tajemniczych” fraz, na które można się wtedy natknąć, jest hosting. Do czego on służy? Czy naprawdę jest on niezbędny do działania strony? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Do czego służy hosting?

Hosting służy do tego, abyśmy nie musieli przechowywać wszystkich danych naszej strony na własnym urządzeniu. Zamiast tego „hostuje” je dla nas usługodawca, a użytkownicy, którzy wchodzą na witrynę, pobierają znajdujące się na niej treści (tekst, obrazki, zdjęcia, filmiki) z jego serwerów.

Większość firm, nie mówiąc o osobach prywatnych, nie dysponuje własnymi serwerami. Hosting jest więc potrzebny, aby witryna była dostępna 24/7, a nie tylko w momencie, kiedy właściciel witryny ma włączony komputer. Jest on niezbędnym elementem podczas zakładania własnej witryny, podobnie, jak domena.

Z reguły hosting jest płatny. Są też hostingi darmowe, ale nie zapewniają one dostatecznego bezpieczeństwa, mają niewiele funkcji i są powolne. Nie zawsze możemy też w ich przypadku liczyć na błyskawiczne, profesjonalne wsparcie techniczne.

Jaki powinien być dobry hosting?

Wiemy już, że hosting jest czymś niezbędnym i że w większości przypadków trzeba będzie za niego zapłacić. Możemy więc zastanawiać się, po czym rozpoznać dobry hosting www i którą ofertę wybrać, aby nie przepłacić.

Usługodawców jest wiele, a ich oferty na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne. Warto zapoznać się z takimi parametrami, jak choćby typ dysku (najlepszym wyjściem będą dyski SSD NVMe), ilość pamięci RAM czy ilość rdzeni procesorów. Dla laików to wszystko może być jednak zbyt skomplikowane, dlatego w ich przypadku lepiej po prostu zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów i recenzjami profesjonalistów.

Jednak żadne recenzje nie dadzą nam odpowiedzi w kwestii tego, jaki transfer i powierzchnię konta wybrać, ponieważ to zależy od indywidualnych okoliczności. Jeśli dopiero zaczynamy prowadzić stronę, a nie przenosimy się z innego hostingu, to zapewne na początku będzie miała ona bardzo mały ruch, więc można zdecydować się na którąś z tańszych ofert. Później jednak dobrym pomysłem może być przejście na pakiety z wyższymi limitami.